Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

elanius
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 15:59

Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa elanius » 10 Jún 2018, 16:56

Caute.
Kupili sme z USA kavovar a teraz rozmyslam ako to spojazdnit pre nasu napajaciu siet. Kavovar je pre 120V - 60Hz 1200W.
Najvacsi problem je prave ten vykon kedze menic pre taky vykon stoji okolo 100eur. (tolko co stal ten kavovar).

Cize hladam nejake lacnejsie riesenie.
Bolo by mozne pouzit mensi menic ale tak ze by som ho zapojil iba na riadiaciu elektroniku a do spiraly by som pustil nasich 230V?
Respektive existuje nejake ine lacne riesenie.

Tu su fotky aj s komentarom.
Prílohy
vnutro
vnutro
spirala, napajanie ide priamo na nu a z nej to potom ide na plosak kde je usmernovac a ostatne riadenie. Biely kabel ma oznacenie HEAT. Cize asi to zapina alebo signalizuje teplotu.
spirala, napajanie ide priamo na nu a z nej to potom ide na plosak kde je usmernovac a ostatne riadenie. Biely kabel ma oznacenie HEAT. Cize asi to zapina alebo signalizuje teplotu.
riadiaca elektronika. Na pravo vidno vstup, ktory ide priamo z spiraly. Tu by som chcel dat nejaky mensi menic alebo iba trafko ak nejake zozeniem.
riadiaca elektronika. Na pravo vidno vstup, ktory ide priamo z spiraly. Tu by som chcel dat nejaky mensi menic alebo iba trafko ak nejake zozeniem.
Ktosi mi este poradil aby som skusil vymenit tento TRIAK aby isiel na 230V
Ktosi mi este poradil aby som skusil vymenit tento TRIAK aby isiel na 230V
stitok
stitok
0

Používateľov profilový obrázok
Washu
Power user
Power user
Príspevky: 4521
Dátum registrácie: 15 Apr 2010, 00:00
Bydlisko: Multiverse
Vek: -1998
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Washu » 10 Jún 2018, 17:33

Predpokladam ze 50Hz by mu neublizilo a vtedy ti staci len "blbe" trafo. Pri uprave obavam sa ze hlavny problem bude spirala ktora je s najvacsou pravdepodovnostou 120V a s tym nic neurobis, jedine vymenit a to uz mozes kupit rovno a to trafo a mas mejej roboty.
0
It doesn't matter how beautiful your theory is, it doesn't matter how smart you are. If it doesn't agree with experiment, it's wrong
(Richard Feynman)

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Jún 2018, 17:50

Naozaj nechápem myšlienkové pochody niektorých ľudí... Kúpiš si kávovar v USA, kde majú inú sieť a potom nechceš dať peniaze na menič... Načo si ho potom kupoval? U nás máš málo čínskych kávovarov za 100€?
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

ferguson
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 916
Dátum registrácie: 18 Nov 2007, 00:00
Bydlisko: Pod Dubňom
Vek: 35

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa ferguson » 10 Jún 2018, 17:52

Chcel som si zahryznut do jazyka, ale vidim ze Drakoush ma uz predbehol.
Aky bol vyznam tejto kupy?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Jún 2018, 17:56

Neber to ako rýpanie, ale fakt nechápem, nech sa na to pozerám z akéhokoľvek uhla, načo toto celé je dobré.

Jasné, 50Hz mu vadiť nebude... Ale vieš si predstaviť 2kW trafo? V čom je ten kávovar taký výnimočný, že ho "must have" aj za cenu 2kW trafa v kredenci? Keď si tam niekto kúpi MacBook, alebo iPhone preto, že je lacnejší, to pochopím. Doma mu kúpim EÚ nabíjačku a ideme ďalej. Aj tak som ušetril.

No, škoda sa asi pýtať. Odpoveď si dostal - stačí Ti len trafo, ale jeho cena bude okolo 100€ a bude to veľká krava. A jo, dá sa to urobiť aj tak (pri troche znalostí), že napojíš len elektroniku a do špiráli pustíš 230V, ale značne jej znížiš životnosť.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

skromny
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 685
Dátum registrácie: 16 Mar 2009, 00:00
Bydlisko: ...aj Bratislava

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa skromny » 10 Jún 2018, 18:01

predpokladam ze duovod je "Marvel"... tusim IronMan... ci sa mylim?
0

pin
Power user
Power user
Príspevky: 2370
Dátum registrácie: 09 Máj 2009, 00:00

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa pin » 10 Jún 2018, 18:48

Mohol by použiť autotrafo, to by bolo menšie. A zaťažovateľ kávovaru bude hádam aj pod 50%, takže by to autotrafo mohlo byť trochu poddimenzované.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Dolfi » 10 Jún 2018, 18:55

Do špirály sa dá pustiť aj jednocestne usmernený prúd. Síce aj tak bude špirála mierne preťažená, no určite výrazne menej, ako na 230 V.

No a treba zistiť, čím je špirála spínaná, aby to tomu spínaciemu prvku nevadilo, (nebol preťažený). Totiž, špička prúdu bude takmer dvojnásobná.

A len taká poznámka: V podstate, stačí asi 600 W trafo na 110 V, s ktorým odčítame jeho napätie od 230 V siete ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

kamilko
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 269
Dátum registrácie: 21 Okt 2017, 14:07
Bydlisko: kosice

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa kamilko » 10 Jún 2018, 19:24

Ale pretazena bude, otazka je aj izolavia kedze 316V je dost. Okrem toho. Cela debata je zbytocna, nech to vrati do usa. Lebo tu to nema zmysel prevadzkovat.
0

Používateľov profilový obrázok
jmalik93
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 959
Dátum registrácie: 27 Júl 2011, 00:00
Bydlisko: Bratislava
Vek: 30

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa jmalik93 » 10 Jún 2018, 20:11

Keď to tu už vidím spýtam sa,

Ako to funguje opačne ? Chystám sa tento rok do USA - New York.
Na nabíjačke k NTB mám napísané 100 - 240V čiže bude mi bežať aj na ich sieti ? A ako je to s nabíjačkou na mobil ?
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Jún 2018, 20:13

Áno, bude. Čo sa týka NTB a nabíjačky je to v pohode, potrebuješ iba redukciu (cestovný adaptér na ich typ zásuvky).
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Marek1975 » 10 Jún 2018, 20:29

podla zbezneho pohladu na elektroniku, ta by ti mala ist aj s 230V - funguje na pulznom principe, ale neviem ako zo vstupnym trafkom, ci to utiahne na 230V (ale skontroluj poriadne zapojenie este) problemom bude topne teleso - spirala, podla mna to bude nejake OEM, takze 230V nahrada by sa mala dat zohnat, nakolko pochybujem, zeby niekto koli znacke "MARVEL" vymyslal nejaku unikatnu spiralu ... vsetko je aj tak robene u sudruhov :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Jún 2018, 20:33

A na to si ako prišiel? "Pozriem a vidím"?
Prezraď nám to, ako si to vydedukoval, ja teda nevidím na fotke ani na aké napätie je kondenzátor na primárnej časti, bál by som sa vysloviť, že by to šlo :) Teoreticky by to síce možné MOHLO byť za určitých podmienok, ale ja dosť silne pochybujem. Plus netreba zabúdať na pumpu, na 90% je na sieťové napätie...! :wink:
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Marek1975 » 10 Jún 2018, 20:39

ale skontroluj poriadne zapojenie este
asi takto, samozrejme za tym stoji, ze to hned nema strcit do elektriky, prave preto som to dal do zatvoriek, aby najskor skontroloval vsetky kondy - max napetia na nich. Nikde netvrdim, ze mu to pojde na 100% ale sanca tu je, aj ked si osobne myslim, ze prerabat to je na dve veci ... (domysli si ake) :D kanvica z tesca za cca 10€, aky je rozdiel medzi vrelou vodou z nej a z marvela? ziaden, asi tak :)

peace :)
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Drakoush » 10 Jún 2018, 20:56

Nejdeme sa tu baviť o rozdieloch medzi pressom a turkom, i keď toto je len kapslová chujovina, takže máš pravdu - rozdiel v chuti oproti instantnej káve žiadny - obe chutia na prd :D

Beriem, že si to nepísal so 100% istotou, to je mi jasné :) Iba som chcel vedieť, či si to tvrdenie vyslovil na základe pohľadu na fotku, alebo proste len na základe všeobecnej vedomosti, že spínané zdroje majú široký rozsah napájacích napätí (proti čomu samozrejme nič nemám). Toť vsio.

A taktiež sa ani nejdeme baviť, či má zmysel to prerábať, môj názor som vyjadril hore :D
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Marek1975
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1693
Dátum registrácie: 25 Okt 2016, 14:10
Bydlisko: Trstín a Budkovce
Vek: 49
Kontaktovať používateľa:

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa Marek1975 » 10 Jún 2018, 21:05

Iba som chcel vedieť, či si to tvrdenie vyslovil na základe pohľadu na fotku
sak pulzne zapojenie to je, len nevidno hodnoty kondenzatorov na vstupnej casi - teda na tej najdolezitejsej casti, rovnako by sa asi nevyhol previjaniu pulznych transformatorov a kope inych prkotin...
alebo proste len na základe všeobecnej vedomosti, že spínané zdroje majú široký rozsah napájacích napätí
presne na toto som reagoval, ale vysledok prerabky je tak 50 / 50 , ale podla mna by to skor skoncilo v zbernom dvore...
0
ElektroLab.eu je blog, fórum a inzercia pre predaj a nákup elektronických komponentov, retro elektronika, náradie a pomôcky, ponuka služieb, pracovné ponuky v obore elektro. Jednoducho inzercia, ktorá reálne predáva váš tovar.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6224
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 10 Jún 2018, 21:06

jmalik93 napísal:Keď to tu už vidím spýtam sa,

Ako to funguje opačne ? Chystám sa tento rok do USA - New York.
Na nabíjačke k NTB mám napísané 100 - 240V čiže bude mi bežať aj na ich sieti ? A ako je to s nabíjačkou na mobil ?
Vacsina spotrebky, ako nabijaky k mobilom, adaptery k ntb, monitory, radia, nabijaky ku fotakom ... obsahuju spinane zdroje a su stavane na siroky vstup napatia. Ale pre istotu si skontroluj na adapteroch.
Problem mozu byt vykonnejsie veci, ako rozne ohrievace, vacsia elektronika, ale to asi neriesis.
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

elanius
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 3
Dátum registrácie: 10 Jún 2018, 15:59

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa elanius » 10 Jún 2018, 21:34

Dakujem za mnozstvo komentov. Pre tych co riesia ze "preco?" tak ide o darcek pre fanusika ironman-a. Tym padom ide hlavne o dizajn a nie o samotny kavovar. A chcem poprosit uz to dalej neriesme.

Skusim pohladat ci najdem niekde nahradu tej spiraly.
Ale ak nie tak da sa nejak zredukovat vykon na tej spirale? Nevyznam sa velmi v elektronike takze neviem ci sa to nejak da. Neslo by to spravit tiez nejak pulzne, ze by sa na spiralu pustila iba polovica striedaveho prudu. Len neviem aku suciastku by to potrebovalo aby to zvladlo taky vykon.
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4337
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa misocko » 10 Jún 2018, 21:47

Marek1975: TNY287 je na max 265V DC , to nieje na nasu usmernenu siet (pozrel som si to , lebo ma to tiez napadlo :) ).
spirala je spinana asi tym triakom (nevidim tam ziadne rele) neviem ci je realne nejako ubrat jej napetie - ak by si si navrhoval vlastne zariadenie , tak by to samozrejme slo, ale tu uz asu bude spinanie v nule. Jedine skusit to napajat cez diodu ale neviem co by na to povedal ten triak (napetovo aj prudovo to da, ale neviem ako by spinal, mozno poradi niekto kto tomu rozumie)
0

romiadam
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4422
Dátum registrácie: 09 Apr 2008, 00:00
Bydlisko: Wicklow, Irsko
Vek: 47

Re: Uprava USA kavovaru pre nasu siet

Príspevok od používateľa romiadam » 10 Jún 2018, 21:54

Chlapi, keď už to chce prerabat, nedal by sa použiť na špirálu triakovy regulátor nastavený na 30-40% a na zbytok menšie trafo?
Ale otázne je čo ide do tej spiraly, či priamo napájacie napätie alebo je to už niečím regulovane?
0
Prepáčte mi za diakritiku a preklepy - väčšinou píšem z mobilu a ENG klavesnice.
(výroky nemenovaného člena fóra:) ...základy elektrotechniky ovládam dokonale, tak napr. taký tyristor neviem ako presne funguje

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok