Unitra PW 8010

Sekcia zameraná na servis elektroniky

Moderátori: mirosne, Moderátori

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Unitra PW 8010

Príspevok od používateľa cool-zool » 02 Máj 2024, 20:18

Zdravím osadenstvo !
Dnes som kúpil cez Bazoš spomínaný zosilňovač ( Unitra PW8010 ) , keďže kedysi som ho v detstve mal a celkom sa mi páčil , no ale tento bol neodborne opravovaný ( menený jeden koncák za BD911/912 ) , ale dačo neni dobre , lebo síce hrá ale skresľuje .... Teraz na neho nemám čas tak zháňam ,, POCTIVÉHO ODBORNÍKA ,, ktorý má v tom záľubu , cit a potrebné meracie zariadenia a za odmenu by spravil na ňom kompletný repas a poopravoval tak ako sa patrí ... Nechcem to zadarmo , ale čakám fakt poctivú prácu , ktorá možno aj prevýši cenu zakúpeného stroja ...
Prosím podrobnosti do SS , vopred ďakujem !
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Unitra PW 8010

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Máj 2024, 20:18

No uplynulo 24 hod a žiadna reakcia?! Čakal som že fachmani na zosilňovače sa ozvú (Frantisek, Thales, Joži a pod.,)... 🤔
Asi na to musím ísť inak, tak sa teda opýtam, poznáte a máte kontakt ako aj dobré skúsenosti na nejakých odborníkov v tejto oblasti??? Skúsim ich osloviť ja, možno sa posuniem ďalej... 😇
Netreba sa báť nie je v dezolátnom stave a schéma na nete od neho je dostupná....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5702
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Unitra PW 8010

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Máj 2024, 21:06

Tiež som čakal na nejakú reakciu... ale môžem sa ponúknuť..
Práve som dokončil opravu bájnej BVaudio - PA2500BN - ky, ktorú už ani výrobca nemá chuť opravovať .. asi vedel prečo :wink: Navyše bez schémy a s kadejakými úpravami čo prešli vývojom.
Skúsenosti napriek vzdelaniu mám, tak že keď je k tomu dostupný SM (na Tányi) tak problém nevidím..
Až máš záujem v SS dohodneme ostatné..
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Unitra PW 8010

Príspevok od používateľa cool-zool » 03 Máj 2024, 21:53

Ok, dredy! Som v nocnej a po mobile mi to az tak nejde vypisovat, zajtra mam posledne volno pred velkou rekonstrukciou domu, preto na neho nemam teraz cas... Zajtra este skusim sledovacom signalu zistit ci skresluje az koncak, ci uz pred nim a mozno by som vymenil hlavne filtracne kondy (ak najdem doma) a v pondelok by som ti ho poslal postou?!
Zbytok by som rad dojednal telefonicky, aby som tolko nevypisoval.....
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5702
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Unitra PW 8010

Príspevok od používateľa mr.dred » 03 Máj 2024, 22:34

Pokiaľ to skreslenie má len jeden koncák, tak to filtráciou zdroja nebude.. To by sa prejavilo pri plnom výkone a na oboch koncoch.
Ale treba skontrolovať priebeh od vstupu po "začiatok" koncáku. To skreslenie môže byť spôsobené aj v predozosilňovači (tónové korekcie). Keď bude potiaľ signál v poriadku, tak je to samozrejme na koncovom stupni.
- Zmerať kľudový prúd - porovnať s tým dobrým... a keď je rozhodený, tak skontrolovať "nastavovací" trimer R150 a cestu okolo.. ten trimer nemusí mať "kontakt" !
A samozrejme pomerať tie "budiace"tranzistory.
Zaujímavou závadou býva aj zvod elytu v spätnej väzbe C124/224?? (22uF/16V) - (zle sa to číta v schéme) v báze diferenčáku - T106/206?? Po prieraze koncového tranzistora (ktorý bol menený) kúpi dvojnásobné napätie a zvykne vyfúknuť...aj od spodu-nevidieť to... "Rozhodí" DC - nulový ofset na výstupe a potom to skresluje jak sviňa ..
Na výstup si radšej pripoj počas merania repro, alebo záťaž 8 Ω v sérii s kondíkom 500-1000uF aby si neupálil koncáky znovu (alebo reprák).
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1115
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: Unitra PW 8010

Príspevok od používateľa cool-zool » 05 Máj 2024, 00:32

Takže s pobalených vecí som horko ťažko našiel krabicu s kondenzátormi , (škoda že s meracími prístrojmi nie ), vyčistil som celé vnútro , prepínače , poťáky a vymenil všetky elektrolyty ( predsa len tie poľské 40 rokov ?! ) , okrem tých 2,2uF ( také som nenašiel ) ...Trochu sa to polepšilo , už sa to dá aj počúvať a basy už neskresľujú ( to bolo isto hlavným filtračným kondíkom , lebo keď som pridal na hlasitosti tak začala blikať ledka sieťovej kontrolky ) iba výšky v pravom kanále pri vytočených korekciách ešte blbnú ... Bude to treba premerať a nastaviť a nájsť príčinu , prečo to ešte v tom pravom kanále nie je OK .... V pondelok ráno Ti to posielam ......
1
Obrázok 1

Napísať odpoveď