Atmega,arduino,funduino,bootloader

Sekcia určená pre Arduino nadšencov

Moderátor: Moderátori

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa werop » 26 Júl 2013, 18:14

Mam funduino MEGA 2560 ,chcem si naprogramovat externe prilozeny procak ATmegu8, som narazil na nete na toto: vid dole obrazok.
Je tam napisane remove microcontroller cize bez procaku na funduine, ako to mozem spravit tak ze ten procak tam bude aby som mohol naprogramovat ten externy procak?
nasiel som viacero veci na nete a hlavne v anglistine aj tak si nvm rady aj ked som to daval do google translatoru,,,mam v tom niaky misung.
Ako to je vlastne? : zapojim podla obrazka , cez burn bootloader poslem do procaku arduina (cize atmega2560) volaky bootloader a potom dam si niaky program a dam upload a to mi posle uz program do atmegy8 ?


skusal som to ,ale nvm si rady, tak by som bol rad keby mi tu niekto pomohol,som uz na dne ,dakujem :) s pozdravom laci.
0
Naposledy upravil/-a werop v 26 Júl 2013, 19:30, upravené celkom 1 krát.

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa werop » 26 Júl 2013, 19:29

prilozeny obrazok :)
Prílohy
fun.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa jaromir » 26 Júl 2013, 21:12

Takto (podla obrazka) si mozes naprogramovat AVR-ko, ktore uz ma Arduino bootloader. V tom pripade sa vyziva iba FT232 obvod z prveho arduina, to AVR-ko v nom mozes vyradit z cinnosti nielen tak, ze ho vyberies z patice, ale malo by stacit drzat ho v resete.

Ak v tom programovanom AVR-ku nemas bootloader (novo kupene ho samozrejme nemaju) tak potrebujes toto http://arduino.cc/en/Tutorial/ArduinoISP
0

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa werop » 27 Júl 2013, 09:56

takze najprv zapojim vid isp obrazok ,dam burn bootloader a napalim bootloader do atmegy 8 a potom zapojim podla vid obrazok fun ,restujem atmegu 8 a uploadujem svoj program,tak to mam chapat ? ujistujem sa ci to chapem dobre
Prílohy
isp.jpg
fun.jpg
0

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa werop » 27 Júl 2013, 10:02

to avr-ko co mam na plosaku udrzim v resete tak ze reset dam na 5Voltov ,myslim dobre?
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa jaromir » 27 Júl 2013, 13:12

K prvemu: ak som ta spravne pochopil, ak si to spravne pochopil.

K druhemu: reset je aktivny v nule, cize ho musis dat na GND. Mozes sa o tom presvedcit takto: pripoj si arduino k PC a malo by byt schopne komunikovat - teda mal by sa dat don naprogramovat nejaky programcek. Ak ho budes drzat v resete, nebude komunikovat s PC - a to je to, co potrebujes dosiahnut: aby AVR-ko na palube tvojho arduina drzalo hubu a nechalo rozpravat to externe AVR-ko :)
Samozrejme, naprv donho (do toho externeho) musis naprogramovat bootloader, ako som pisal vyssie.
0

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa werop » 27 Júl 2013, 13:34

no podla tohto obrazka je RESET atmega na plosaku napojena cez rezistor z 5voltov a tak isto RESET atmegy 8 , takze staci spravit to ze RESET atmegy na plosaku napojim na GND a RESET atmegy8 napojim ako je na obrazku na 5 voltov cez rezistor?

to ta uz chapem ze RESET atmegy na plosaku musi byt na GND aby bol neaktivny.
Prílohy
fun.jpg
0

Používateľov profilový obrázok
jaromir
Power user
Power user
Príspevky: 4538
Dátum registrácie: 08 Júl 2011, 00:00
Vek: 40

Re: Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa jaromir » 27 Júl 2013, 13:39

Aha, asi som sa odzubal... to s tym uzemnenym resetom asi nebude fungovat, lebo reset signal musi byt vytiahnuty k tomu externemu AVR-ku... Sorry, to som prehliadol.

V tom pripade neviem ako to urobit s tvojim arduinom, ktore ma atmega2560.
Ale naprogramovat bootlader do externej atmega8 samozrejme pojde.
0

werop
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 115
Dátum registrácie: 01 Jún 2009, 00:00

Re: Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa werop » 27 Júl 2013, 17:23

Co je toto za chybu?
Prílohy
err.jpg
err.jpg (5.74 KiB) 3950 zobrazení
0

Používateľov profilový obrázok
kelwin
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 336
Dátum registrácie: 31 Máj 2013, 12:16

Re: Atmega,arduino,funduino,bootloader

Príspevok od používateľa kelwin » 28 Júl 2013, 00:17

Nieje v okienku toho IDE este dalsi riadok nieco ako protocol error alebo nieco take? (skus to tam pozret rolovat)
pripadne ono to kamsi loguje najst ten log a pozret co este stihol avrdude napisat.
Ci precital spravne signaturu alebo uz pri nej zlyhal (cize bootloader aj funguje len si nerozumeju)

tvoj problem bude najskor toto proste autoreset bud vypnut pripade old-bootloaderu ale zase ak mas optiboot ten auto-reset ocakava tam zase kontrik treba

pripadne nastavena rychlost 9600 alebo 19xxxbaud ATmega8 (tiez taka evolucna zalezistost bolo ich viac rozne rychlosti)

ATmega8 orig-bootloader nema wait na rozdiel od ATmegaXXX bootloderov a nesmie dostat z linky nespravny command inak je chyba v komunikacii

Stiahni si posledne avr-dude a pustaj ho z prikazoveho riadku a napaluj len HEX (ako prides k hexu si vygoogli) cez Shift-F klavesa
kompiluje a zobrazi cestu knemu potom ho skopirujes a pouzijes pre avr-dude mimo Arduino-IDE prostredia toto bude lepsia cesta ako
vtom IDE lepsie uvidis co to robi - okrem toho ten dodavany avr-dude nieje uplne rovnaky ako homepagu vraj ma nejake patche.

Preco ludia pouzivaju obsolette cip aspon keby aspon ATmega8A/PA ale ATmega8 jeden ztych long errata svabov :(
ludia pouzivajte aspon ATmega168cky predlzite si zivot o cele hodiny ;)
aspon pokial chcete pouzivat Arduino sketche bez uprav
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok