Relé nebo triak

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Kurrur » 21 Júl 2015, 20:35

Zdravíčko mám jen takovou rychlou otázku chci si udělat spínání světla (max 100W) na dálku co si myslíte že je lepší použít relé nebo triak ? Já osobně bych se asi přikláněl k tomu triaku, ale chtěl bych znát názor odborníků, pokud máte s tím nějaké zkušenosti prosím poraďte děkuji .
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Sender » 21 Júl 2015, 20:44

Záleží na okolnostech.Z bezpečnostních důvodů relé.Relé i kvůli mešímu úbytku napětí. Triak s použitím obvodu pro spínání v nule žárovka (klasická) dýl vydrží.Triak je zdrojem rušení.
0

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Kurrur » 21 Júl 2015, 20:50

No chtěl bych to zabudovat do klasického spínače do zdi, a relé je na to velké se mi zdá, a ještě takový dotaz nemůže relé vzplanout ? Obávám se takové věci, když shoří triak tak za ním následuje opto ale všechno za optočlenem už je jaksi v bezpečí bojím se u relé aby se neprorazily kontakty tak že by to prošlo i na vstupní část, je možné aby se tohle u relé stalo ?
0

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4337
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa misocko » 21 Júl 2015, 22:02

no osobne som este nevidel rele prehorete tak aby spojilo vstup s vystupom (nehovorim ze je to nemozne), zato roztrhnute tyrystory som uz nejake videl (tam sa uz spojilo asi vsetko)
predsalen rele je rele a polovodic je polovodic :)
0

Používateľov profilový obrázok
AlbertEinstein
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2099
Dátum registrácie: 03 Mar 2012, 21:07
Bydlisko: Michalovce
Vek: 28

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa AlbertEinstein » 21 Júl 2015, 22:10

Relé potrebuje správne napätie na cievke aby bol kontakt dobrý. Nevidel somsom ešte "zlepené" relé ale opálené kontakty už xy. Nemyslím že s relé sa niečo stane. Ale keď už tak jedine kvalitné relé. Finder zoženieš azda v každom dobrom elektro obchode. Osobne radšej relé. Popíš troška bližšie tvoju dilemu nech sa to do toho človek "dostane" :)
0
Nikto nieje najmúdrejší a preto sú rady od druhých tiež dobré. Sám to vidím na sebe.
FUNKTION 1 is number 1.
Maroš Makšin

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa fery66 » 21 Júl 2015, 22:45

Na spínanie svetla by som určite použil triak. Triaku sa netreba "báť". Po celom dome ich mám hádam aj 10 (softštarty aj stmievače) a doteraz som nikdy nemal problém.
0

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Kurrur » 21 Júl 2015, 23:14

No jde mi o to, abych mohl spínat světla případně spotřební elektroniku do 500W (to přeháním) jak klasicky spínačem tak i dálkově no a zajímalo by mne z hlediska funkčnosti ale hlavně ochrany co je lepší varianta relé nebo triak ? U relé jsou přecijenom rizika jako opálené kontakty, elektrické oblouky a při indukční zátěži (pokud není dobře dimenzované relé) se kontakty mohou připéct k sobě. také už jsem se setkal s relátkem kterému odskakovaly kontakty nejspíše mechanická chyba. Mám trochu strach z toho aby to nevzplanulo, ještě co taková životnost relé ? Jak pracuje třeba po 1 - 2 roce dejme tomu, že bude zapojený na osvětlení, které bude rozsvícené 5 hodin každý den, nebo v místnosti se zvýšeným pohybem a krátých intervalech (15x denně x 20 minut) např. WC nebo koupelna ? Počítám že v tomto případě bude mít triak mnohonásobně vyšší životnost a spolehlivost v než relé.

Fery66:
Jak dlouho to máš takto zapojené a jak často namáháš triaky ? Využíváš to přibližně tak jak jsem uvedl v příkladech ?
0

Sender
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 535
Dátum registrácie: 26 Máj 2008, 00:00

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Sender » 22 Júl 2015, 00:53

Když je dobře zvolené relé,vydrží 15let (bez problému spínáno x krát za den).
0

fery66
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1049
Dátum registrácie: 04 Okt 2009, 00:00

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa fery66 » 22 Júl 2015, 05:40

Kurrur napísal: Fery66:
Jak dlouho to máš takto zapojené a jak často namáháš triaky ? Využíváš to přibližně tak jak jsem uvedl v příkladech ?
"Najstarší" triak môže mať vyše 15 rokov a je v kúpeľni na "softštarte" pre klasické žiarovky. Ostatné sú v izbách a na dvore. Dokonca som aj vodárničku, ktorá mala mechanické kontakty na tlakovom spínači, prerobil na triak, ktorý je optotriakom spínaný v nule. 16A triak, na malom chladiči, spína VEĽMI často (polievanie trávnika + záhrady + úžitková voda) 1,1kW motor asi 6. rok. A tam dostáva väčší "záhul" ako so 100W žiarovkou...
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1531
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 22 Júl 2015, 06:20

Ak ti odpali žiarovku, a vyhodí istič, tak odpáli aj triak . Relé prežije.
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Júl 2015, 08:30

Pokiaľ sa jedná vyslovene o spínanie, teda dva stavy - švici/nešvici, potom bude relé najvhodnejšie. Tu je pár dôvodov:

- bezpečné oddelenie ovládacieho obvodu od ovládaného, pevnosť >4kV,
- žiadny zdroj rušenia,
- žiadne komplikované riadenie,
- nulový odber pri použití bistabilného relé,
- rýchla výmena, elektrická jednoduchosť,
- v prípade použitia s núdzovým ovládaním relé možnosť núdzovo zapnúť obvod pri zlyhaní ovládania,
- nízka cena,
- spoľahlivosť.

Keďže sa jedná o žiarovku, pri správnej dimenzii relé nedochádza k veľkému opalovaniu kontaktov = odporová záťaž.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Používateľov profilový obrázok
spin90
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4642
Dátum registrácie: 12 Jan 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice
Vek: 33

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa spin90 » 22 Júl 2015, 08:40

Tiez by som sa pre jednoduchost skor priklonil k rele. Ale ak bude ziarovka spinana casto, tak kludne aj triak. Toto je taka vec ze tazko jednoznacne povedat co je lepsie, zalezi hlavne od toho ako casto sa bude ziarovka spinat. Ale ani pri "normalne castom" spinani (WC napr. alebo nieco podobne) nebude rele robit problemy ak sa vyberie spravny typ. Ak triak tak s obvodom spinania v nule oddelenym optikou. Tam je bezpecnost porovnatelna s bezpecnostou rele, tusim ze optika je skusana na 4 kV od triaku. Ale zalezi aj od konkretneho modelu. Jedna z alternativ je kupit hotove SSR, ale tie vychadzaju pomerne draho. To je idealne z hladiska bezpecnosti, jednoduchosti a zaroven mechanickej odolnosti (frekvencie spinania). Nevyhodou je samozrejme potom ta cena. Aj ked poslednu dobu isli ceny plovodicovych rele dost dole, mozno na ebay najdes nieco uplne idealne. V principe sa zvacsa jedna o triaky s optoclenmi v spolocnom puzdre.
EDIT:
mozno nieco taketo http://www.ebay.com/itm/Solid-State-Rel ... 3394602645 . Len treba si overit ci je spolahlive. Pri tychto sikmookych vyrobkoch sa moze stat ze to odide po prvvom zapojeni. Cize tvrdenie ze vychadzaju draho uz asi velmi neplati. Je trocha drahsie ako klasika, ale zas ma lepsie svorky uz pripravene na pripojenie. Urcite sa vojde do hlbsej krabice.
0
"Je to smutná epocha, keď je ľahšie rozbiť atóm ako predsudky."
A. Einstein

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Kurrur » 22 Júl 2015, 21:01

No zítra se vracím do republiky tak se na to pořádně podívám a trochu budu laborovat :).

Spin90: Mi jde především o spolehlivost, funkčnost a hlavně bezpečnost nedělá mi problém koupit relé za 1000,- pokud bude splňovat tyto podmínky. Momentálně mám problém s paypal tak zkusím sehnat něco podobného u nás a vyzkouším tyhle levné SSR jaký spoleh na ně je. Nejspíše vyzkouším oba případy a uvidím který mi nejvíce vyhovuje děkuji vám všem za vaše názory.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Júl 2015, 21:14

Len bacha, pri SSR je dôležité aj chladenie. Pri kúpe SSR si pýtaj podklady, alebo si ich nájdi na internete. V datasheete je písané, aký výkon smie spínať bez chladenia, teda na chladenie sa využíva len chladiaca plôška samotného SSR, a kedy je už nutné SSR montovať na dodatočný chladič. Myslím, že 100W nebude mať problém spínať hocijaké SSR bez dodatočného chladenia, ale jeden nikdy nevie.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Kurrur » 22 Júl 2015, 21:33

Aha díky to jsem nevěděl na to si dám pozor. No díval jsem se na GM a mají tam nějaké findery z levnější kategorie 1 2
jen tak na zkoušku co vydrží :) myslím si že to první by mohlo ty světla v pohodě ustát, ale zatím to zkusím koupit a zkusím co snese .
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Júl 2015, 22:05

Ale to nie sú SSR, čo predpokladám, vieš ;)

Finder nie je zlá značka a ak sa relé správne dimenzuje, nevidím dôvod, prečo by nevydržalo. Relé a stýkače sa dodnes používajú aj v strojoch práve preto, že neprodukujú prakticky nijaké teplo. Ak mám spínať napr. 30kW motor SSR, potreboval by som ho mať na chladiči, to je ďalšie teplo v rozvádzači a nežiadúce. Pri stýkači tam kúri troška kontakt a troška cievka, obe stratové teplá sú takmer zanedbateľné.

Obe relátka, čo si sem zavesil, sú na spínanie 100W odporovej záťaži vhodné a životnosť bude veľmi slušná.

Mimochodom, aký je rozdiel medzi kontaktami relé a vypínača, ktorý je v izbe a zapíname s ním svetlo? Veľký veru nie, okrem sily, ktorá na ne pôsobí. A stáva sa, že na vypínači sa opália kontakty? Zriedkavo. Takže netreba tie relé vidieť až tak šedo. Vo výťahoch pracujú už desiatky rokov bez poruchy. Keby to súdruhovia neodflákli s krytím, predišli by aj kritickým chybám, ktoré vyradia rozvádzač z prevádzky a len preto, lebo kontakty sa holé, sadá tam prach a potom sa stáva to, že výťah neregistruje polohu, alebo prebehuje, lebo zrovnávacie koncáky sú zase neprítomné a pod. A to sa jedná o prach obyčajné relátka s debilnou povrchovou úpravou kontaktov. Dnes je to ďalej.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Kurrur
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 110
Dátum registrácie: 04 Júl 2011, 00:00
Vek: 33
Kontaktovať používateľa:

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Kurrur » 22 Júl 2015, 22:37

Vím že to nejsou SSR. Jak si psal že SSR potřebuje chladič mě moc nepotěšilo (zbytečně by mi zabíral místo) proto je asi lepší řešit to klasickým relé nebo triakem. Pokud teda počítám dobře tak ty relé můžou spínat maximálně 2500W takže na 100W žárovky dostatečně dimenzované i 3A relé by bylo vyhovující. s Tím relé je to nejspíše opravdu snažší u triaku bych musel přidělávat další obvody pro galvanické oddělení. Celkem mě zarazil příspěvek od zdeno6505 při odpálení žárovky by to triak prorazilo oproti relé. No bude třeba laborovat :).
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Relé nebo triak

Príspevok od používateľa Drakoush » 22 Júl 2015, 22:51

No to s tým odpálením triaka je polemické... Môže sa odpáliť, ale nemusí. Bežne je triaková regulácia v lampách a neodpaluje sa to. Ale čert nikdy nespí a motyka už raz vystrelila...

A s tým SSR - nepovedal som, že je NUTNÉ to chladiť, to si vyčítaš v datasheete toho konkrétneho SSR. Ja tu mám tuším nejaké 25A relé crydom a zdá sa mi, že do 5A nepotrebuje chladič, nad 5A sa musí dimenzovať. Ale naposledy som to čítal pred dvoma rokmi, tak za správnosť údajov neručím (skleróza). Ak budem mať čas, vytiahnem relé, nájdem papiere a pozriem sa na to. No to relé by Ti určite do škatule nevošlo.

A ako vravím, kontakty spínača v dome neodchádzajú, nevidím jeden dôvod, prečo by kontakty relátka mali :)
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok