Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa ice123 » 21 Máj 2024, 14:35

Ahojte

Potrebujem pridat jednu zasuvku a neviem presne aky kabel kupit ani kam presne ho zapojit. Zasuvka bude na ~25kW 3 faza.

Situacia je nasledovna: Hlavny istic hned za elektromerom, odtial ide kabel do rozvadzaca, hlavny istic rozvadzaca a odtial do samostatnych isticov.

LENZE v rozvadzaci nieje miesto. Vedla na stenu si dam dalsi rozvadzac kam dam nejaky 50A istic, ale mam niekolko otazok:

1. Kam sa mam napojit v povodnom rozvadzaci? Myslel som ze nastrcim dalsi kabel na vystup z hlavneho rozvadzacoveho istica. Je to OK, alebo sa mam pripojit na vstup hlavneho rozvadzacoveho istica?

2. Co som zistoval tak niekto tvrdi ze na istic moze ist iba jeden kabel, niekto tvrdi ze ich tam moze byt viac, zase ked ten hlavny odvodny/privodny kabel 'cvaknem' a pridam rozdelovaciu svorkovnicu (ktoru beztak nemam kam dat, musel by som ju vytiahnut az do noveho rozvadzaca a odtial spat do povodneho co je podla mna zverstvo) tak mam minimalne dalsie 3 spoje kde sa moze nieco pokazit, prechodovy odpor...

3. Vsetky ostatne kable su neohybne (nie lanko), ale zrovna tieto su lanko. Mam kupit tiez lanko, alebo tvrdy? Ak kupim lanko tak zmotat s povodnym lankom, alebo dat samostatne? Dat na koniec lanka 'trubicku' alebo nie? Cinovat lanko (na mikro elektroniku (3V 10mA) lanko vzdy cinujem pred zapojenim, ale to je asi ina problematika)?

4. Je na lanko nejaky predpisany utahovaci moment? Zatial som vsade pouzival iba tvrde kable a tie proste utiahnem 'do mrtva' a no problem, ale uz viac krat som si vsimol ze ked utahojem tie lankove srandy tak svorkovnica ma tendenciu ulamovat jednotlive vlakna z lanka.

5. Davat kontaktnu vazelinu alebo nie? (zil som v domneni ze zlepsuje vodivost, ale zda sa mi ze akurat zhorsuje pracu, lebo je od nej vsetko za...)

Kabel bude 16 mm2.
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 961
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa pajky » 21 Máj 2024, 20:49

Ahoj.
Nemas na elektrikara?
Na co je ta zasuvka? ..zvedavost..
Nic sa necinuje.
Su istice na 2 kable.

Nic ti nehovoria veci ako hlavny vypinac, istenie kabla a spotrebica, pospajanie a co ja viem co este?

Vsak napis vzdelanie a aky mas paragraf.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa ondistef » 21 Máj 2024, 22:19

Odhliadnuc od faktu, že nie si elektrikár, tak existujú nadstavce, kde sa dajú vopchať aj tri vodiče pod jednú svorku.
https://www.elmit.sk/pristrojova-pripoj ... -3x16-sns/
A práve preto sa má nechávať v rozvádzači priestorová a aj prístrojová rezerva aby nevznikali takéto problémy.
Na lankové vodiče sa majú používať káblové oka, alebo dutinky a nie spájkovanie.
Ak by to boli dva lankové vodiče, tak sa dajú použiť aj dvojdutinky.
25kW záťaž, to vychádza na nejakých 38A resp. 45A ak by sme rátali induktívnu záťaž s cos φ 0,8
0

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa istic » 22 Máj 2024, 06:45

co bude na tu zasuvku napojene???? dolezity detail...
0

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 11
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa istic » 22 Máj 2024, 06:48

ice123 napísal:
21 Máj 2024, 14:35
Ahojte

Potrebujem pridat jednu zasuvku a neviem presne aky kabel kupit ani kam presne ho zapojit. Zasuvka bude na ~25kW 3 faza.

Situacia je nasledovna: Hlavny istic hned za elektromerom, odtial ide kabel do rozvadzaca, hlavny istic rozvadzaca a odtial do samostatnych isticov.

LENZE v rozvadzaci nieje miesto. Vedla na stenu si dam dalsi rozvadzac kam dam nejaky 50A istic, ale mam niekolko otazok:

1. Kam sa mam napojit v povodnom rozvadzaci? Myslel som ze nastrcim dalsi kabel na vystup z hlavneho rozvadzacoveho istica. Je to OK, alebo sa mam pripojit na vstup hlavneho rozvadzacoveho istica?

2. Co som zistoval tak niekto tvrdi ze na istic moze ist iba jeden kabel, niekto tvrdi ze ich tam moze byt viac, zase ked ten hlavny odvodny/privodny kabel 'cvaknem' a pridam rozdelovaciu svorkovnicu (ktoru beztak nemam kam dat, musel by som ju vytiahnut az do noveho rozvadzaca a odtial spat do povodneho co je podla mna zverstvo) tak mam minimalne dalsie 3 spoje kde sa moze nieco pokazit, prechodovy odpor...

3. Vsetky ostatne kable su neohybne (nie lanko), ale zrovna tieto su lanko. Mam kupit tiez lanko, alebo tvrdy? Ak kupim lanko tak zmotat s povodnym lankom, alebo dat samostatne? Dat na koniec lanka 'trubicku' alebo nie? Cinovat lanko (na mikro elektroniku (3V 10mA) lanko vzdy cinujem pred zapojenim, ale to je asi ina problematika)?

4. Je na lanko nejaky predpisany utahovaci moment? Zatial som vsade pouzival iba tvrde kable a tie proste utiahnem 'do mrtva' a no problem, ale uz viac krat som si vsimol ze ked utahojem tie lankove srandy tak svorkovnica ma tendenciu ulamovat jednotlive vlakna z lanka.

5. Davat kontaktnu vazelinu alebo nie? (zil som v domneni ze zlepsuje vodivost, ale zda sa mi ze akurat zhorsuje pracu, lebo je od nej vsetko za...)

Kabel bude 16 mm2.
posli foto rovadzaca
0

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa ice123 » 22 Máj 2024, 16:00

Samozrejme som ocakaval otazku ci nemam na elektrikara.
1. Zohnat elektrikara ktory je ochotny prist urobit takuto 'malickost' je obrovsky problem
2. Elektrikari vacsinou pracuju postupom aby to bolo co najrychlejsie a co najlacnejsie, takze moju poziadavku aby nepouzivali najtensie mozne vodice, aby tam davali rezervu, aby tam bol priestor na dalsie istice atd ignoruju, potom za prevadzky maju vodice 70 stupnov a vsetko je OK (podla nich)
3. Dokonca som si kupil rezervny istic s tym ze sice na nom nic nebude ale maju ho tam dat, samozrejme ze ho tam nedali, dokonca si ho zobrali
4. Aktualne kupene veci su poddimenzovane a vobec nesplnaju dany rating, skusal si niekedy niekto z vas 16A zasuvku zapojit 2400W? Zasuvka sa roztavi, pricom by mala v pohode zvladnut 3600W a aby ste zase nerypali do mna tak toto zapajali profesionalni elektrikari, na tu zasuvku bola revizia a vsetky papiere ako maju byt, potom som ju vymenil ja za normalnu zasuvku na srubiky (lebo samozrejme "profici" predsa nebudu pouziva srobovacie zasuvky, to zdrzuje v praci... podobne rozne samo-svorky a podobne pi... ktore uz od pohladu maju take odpory ze kazdy den kedy to nezacne horiet by mal byt oslavovany) a ta funguje doteraz bez problemov

To ze niekto ma razitko este neznamena ze to robi dobre, pozrite sa kolko ludi ma vodicak a tiez to neznamena ze vedia jazdit :-)

Ja pracujem tak ze sa snazim mat nejaku rezervu a robim to co najzodpovednejsie ako viem (vzdy pouzivam minimalne 2 nasobny prierez ako uvadzaju tabulky atd...), takze by som bol rad keby sme sa dostali k praktickej stranke veci :-) Zase uz som nieco pozapajal, takze uplne lavy niesom. Nechcem aby to zhorelo a preto sa pytam ako to urobit co najlepsie a najkvalitnejsie (z pohladu bezpecnosti).

K dotazom:
- Zasuvka je normalna 3 fazova zasuvka na stenu, nic zvlastne na nej nieje. Akurat som ju bol pozriet a je na nej napisane 32A.... asi kupim novu, pozeram ze sa daju zohnat do 125A
- Ten rozvadzac je strasne maly, medzi isticmi kde by mali byt iba kable su este napchate meracie trafa, takze je tam naozaj velmi tesno, horko tazko ide na to narvat ten kryt
- Bude tam zapojeny motor, aktualne tam pride kompresor, ale v buducnosti cokolvek ine (vysokofrekvencne zvaracky, lisy, ventilatory...)
- Istic, sak som hovoril 50A, nic mensie tam urcite nedam, neviem ako kvalitnu elektroniku maju tie motory, ale iluzie si v dnesnej dobe nerobim

K moznym odpovediam na moje otazky:
3. Teda som pochopil ze nic necinovat, kupit lanko, nalisovat trubicku a vybavene - suhlasi vacsina?
otazky 1,2,4,5 zatial stale bez odpovede.
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6236
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 22 Máj 2024, 18:23

1, 2, 3 - akosi nechapem. Ja som ten, ktory to cele zacvaka, takze ked tam budem chciet pozlatene kable, a zaplatim ich, tak mi ich tam proste daju.
Oni nemaju co riesit cenu. Ja ked som tahal v dome elektrinu, tak som len povedal kde chcem zasuvky, ake konkretne chcem, co tam planujem pripojit a vybavene. Dokonca mi odporucali zasuvky aj na miesta, kde mi to nenapadlo, ale casom zistujem, ze je to prakticke.
A vypinace/zasuvky mam scheider, isticov hadam zo 20, zopar prudovych, bleskoistky na vstupe...
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5739
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa mr.dred » 22 Máj 2024, 19:36

ice123 napísal:
22 Máj 2024, 16:00
Samozrejme som ocakaval otazku ci nemam na elektrikara
V prvom rade si mal mať na projektanta !! To čo som z tvojho popisu pochopil už nie je domový rozvod na bežné použitie... :wink:

A k pripojeniu licne.. jednoznačne podľa mňa spĺňa len lisovacia dutinka/lisovacia svorka... treba si ale pozrieť DS k jednotlivým typom, lebo nie vždy to "orechové" musí aj spĺňať požiadavky...

Mimo mysu... sa mi páči, ako sa všade rieši "spájanie/pospojovanie" hliníkových a meďových vodičov (licňa) v rozvádzačoch/krabiciach... všelijaké fičuriny proti degradácii, oxidácii, elektrolýze... pasty, špeciálne svorky atď... a nakoniec tam narvú hliníkovú dutinku z trhacieho nitu stlačenú kombinačkami :lol: :lol: :lol: ..to sú iný majstri !
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa ice123 » 24 Máj 2024, 10:10

Ja osobne tie trubicky/dutinky sice nechapem, ale ked to pani hore chcu tak co by som pre nich neurobil :-)

Moje laicke uvazovanie je take ze svorky istica su medene, takze na ne dam medeny kabel, mam 1 prechodovy odpor. Ked pouzijem tu trubicku tak mam prechodovy odpor z kabla na trubicku a z trubicky na svorkovnicu. Nehovoriac o tom ze to urcite nieje med, oni to tam sice pisu ale uz podla farby je jasne ze to nemoze byt med. Pozeral som a medene sa dost tazko zhanaju, ale objednam si medene.

Kedze nemam projekt ani elektrikara ktory by bol ochotny koli takej malichernosti prist tak som sa obratil sem ci to uz niekto zapajal a vie ako to urobit co najlepsie/najbezpecnejsie... Bol by som rad ak by niekto kto taketo nieco uz zapajal sa pridal zo svojimi poznatkami a skusenostami, ako by to urobil on.
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 827
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa ondistef » 24 Máj 2024, 10:44

Dutinky sú medené, ale pocínované, resp. majú povrchovú úpravu.
A používajú sa práve preto aby si mal dobrý kontakt s celým vodičom (lankami).
Pokiaľ tam napcháš lanko bez dutinky, tak sa to bude strapkať, pri doťahovaní môže niektoré žilky odtrhnúť, ...
0

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa ice123 » 24 Máj 2024, 11:13

@ondistef Diky za vysvetlenie, dam ich tam uz som objednal medene. Vedel by si poradit aj nieco viac k zapojeniu? Ci sa pripojit pred/za povodny rozvadzacovy istic, ci davas pastu alebo nie... Diky
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Máj 2024, 11:28

1. Zohnat elektrikara ktory je ochotny prist urobit takuto 'malickost' je obrovsky problem
2. Elektrikari vacsinou pracuju postupom aby to bolo co najrychlejsie a co najlacnejsie,.....
a další
blabla bla!
Zákazník - "murrár", co potřebuje připojit spotřebič 25kW/3fáz,

PŘES
NĚJAKÝ

50A JISTIČ (ZATÍM NEZNÁMÉ CHARAKTERISTIKY) někam -
asi do stodoly, si chce asi "hOOOdně ušetřit" když potká "elektrikáře" ,
který pracuje co najrychlejsie a co najlacnejsie.
To podle mě je jenom FERO od stolu u piva z hospody (krčmy - VEĎ SI DOMA TIEŽ VŠETKO ROBÍ SÁM).

Ičař si takový luxus nedovolí, pokud zákazník má hluboko do kapsy. Osobně pracuji v oboru dost dlouho
a kdo mi jenom naznačí TŘEBA" chci lacino...", pak ho odkážu do příslušných míst.
Zásadně, když už není projekt na připojení a další potřebné zásadní info (viz níže),
tak si diktuji Já podmínky připojení.
Proto dej sem konečně a přestaň vymýšlet :
1. ČITELNOU fotku stávajícího elektroměrového a podružného rozvaděče,
2.hodnotu hlavního jističe před elektroměrem,
3.zjištěnou impedanci za elektroměrem i kvůli zkratovým proudům a druh sítě,
4.cca vzdálenost spotřebiče od rozvaděče,
5.účel spotřebiče( odporový/ indukční...)
a mohl bych pokračovat s dalšími požadavky včetně závěrečné Výchozí revize podle projektu,
protože
nezapojuješ jenom 25W žárovku VIZ názor na dutinky atd.....

Jako amatér jsi možná obeznámený s DÁVNÝMI "220V",
ale jak se zpívá v jedné písničce od panů Uhlíře a Svěráka (Elektrický valčík):
"Z projevu inženýra Maliny, zástupce Elektrických podniků:
vážení občané, vzácní hosté, s elektřinou je to prosté:
Od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty.
Dále proud se přelévá do stodoly, do chléva.
Při krátkém spojení dvou drátů dochází k takzvanému zkratu.
Kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane.
Kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky.
Do každé rodiny elektrické hodiny!
"
To je PRAVDĚPODOBNĚ A ASI Tvoje maximum znalostí ELEKTRO do 1000V (takuto maličkosť),
protože ... proto.
PS MNOHÉ výmluvy zákazníků znám už od doby, než jsem nastoupil ZVS po vyučení... :thanks:
1
Obrázok 1
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5739
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa mr.dred » 24 Máj 2024, 14:08

Ako píše ondistef:
ondistef napísal:
24 Máj 2024, 10:44
Dutinky sú medené, ale pocínované, resp. majú povrchovú úpravu.
A používajú sa práve preto aby si mal dobrý kontakt s celým vodičom (lankami).....
Tu máš aj názorne vysvetlené čo, ako a prečo!
Strčiť holú licňu do nejakej svorky nie je to pravé "orechové" :wink:

(k samotnému pospojovaniu v rozvádzači sa nevyjadrím.. nie som na to fundovaný )
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Máj 2024, 15:56

@Jirka84
S tou básničkou si zabil!
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
0

Používateľov profilový obrázok
Jirka84
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2501
Dátum registrácie: 21 Mar 2012, 20:30
Bydlisko: kousek na sever od Olomouce
Vek: 73

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa Jirka84 » 24 Máj 2024, 16:31

Budvare, to není básnička,ale jedna sloka skoro světoznámé písničky ( ešče raz: Elektrický valčík -viz ujo Google), kdysi československých, dnes "jen" českých autoru. ASI seš příliž mlád, abys znal žijící klasiky. Prostě bastlit 25kW/50A/3 fáz a nevědět co s licnami a dutinkami je podle mého názoru nejenom mimo Mísu....PS dej svému Avatarovi rok narození :thanks:
0
LAIK se DIVÍ, odborní žasne nad schopnostmi LAIKA...
...nejen tady jsi bastlíři doma... ...taky pro radost i poučení
Zábava pro naše polovičky - Církvice (Čáslav = ČR)
..mladí nedělají vždy , co se jim říká... :rock:

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1047
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa budvar10 » 24 Máj 2024, 17:32

Áno viem, že čo je to. Mám 56, takže ešte si pamätám, zatiaľ...
0

Používateľov profilový obrázok
pajky
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 961
Dátum registrácie: 03 Jan 2009, 00:00
Bydlisko: Cadca

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa pajky » 25 Máj 2024, 06:35

Milujem ked pridem k RV a prepoje su z lanka 2ks v istici bez dutinky.

Zase si neodpovedal..
Ani foto. Ani hodnoty isticov.

Asi to dopadne takto.
Da sa dalsi rozvadzac vedla existujuceho s dostatocnou rezervou.
Prepoj do RV2 pripojeny za hlavnym isticom Rv1, prepoj dimenzovany s ohladom na hlavny istic.
+Pe vodic na HUS.
V Rv2- hlavny vypinac , istenie prudovy chranic s isticom 50A, kedze tam bude zasuvka.
Na lanka sa davaju dutinky a nespekuluj.
Zasuvka 63A 5kolik.
0

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa ice123 » 28 Máj 2024, 11:39

Takze postupne:

1+2. Elektromer sme museli vystahovat von (lebo SSD si postavilo hlavu), takze uz nieje tam kde byval a do toho vonkajsieho rozvadzaca kde teraz je neleziem (je to taka chatrna plastova krabicka ktorej sa bojim dotknut aby mi nezostal kus plastu v ruke). Vonku je 90A D, Potom to ide dovnutra a vnutri je hlavny istic 90A D (primarny rozvadzac). Na nom je zapojene vsetko ostatne, niekolko isticov, niekolko dalsich rozvadzacov, proste cela instalacia. Tohoto rozvadzaca sa chcem chytat co najmenej.
Chcel som to urobit tak ze vypnem istic vonku, nasledne povolim srobiky na vstupe (alebo vystupe) toho hlavneho istica, tam pripojim kabliky ktore potrebujem a tieto si potiahnem do noveho "rozvadzaca", kde bude 50A istic.

Aby ste ma furt nepeskovali tak napriklad som si nasiel na tieto moznosti:
Istic: https://www.elektro-sychra.sk/istic-3p- ... i9-p51121/
Zasuvka: https://www.elektro-sychra.sk/zasuvka-n ... 6h-p69257/
Rozvadzac: https://ema-elektro.sk/elektromaterial/ ... p65-pp3008
Kabel: https://www.lapp.com/cs/cz/CZK/h07rn-f- ... /p/4533073
Chranicka: https://www.aquacentrum.sk/produkty/D14 ... PN10-PE40/ (domnievam sa ze staci, kabel pojde po stene, nikde nebude na zemi alebo zaveseny)

3. Zjistenou impedanci nemam.

4. Vzdalenosti budu cca od hlavneho rozvadzaca k novemu cca 2m, od noveho k zasuvke cca 20m od zasuvky k spotrebicu cca 5m

5. Aktualne tam bude kompresor, do buducna sa tam moze pripojit cokolvek ine, s velkou pravdepodobnostou vysokofrekvencny stroj (pracuje na elektronky, hydraulika...), alebo vakuove stoly (ventilatory, 4kw jeden a pustaju sa podla potreby 1 az vsetkych 5)

Pesnicku poznam a mam ju rad, diky za pripomenutie.

Rok narodenia 1979.

Krimpovanie som sa podivoval z dovodu ze v mojej (3.3V 10mA) elektronike je krimpovanie najhorsie co mozes urobit, pretoze to ma vysoke odpory, kapacitu a vznikaju tam rusenia, takze nic nekrimpujem. Ale uz su na ceste medene trubicky a nove klieste (moje sucastne su iba do 2mm2)

Prudovy chranic tam urcite nebude!

Ano viem ze to co tu pisem znie ako vymluvy, tak par prikladov z praktickeho zivota: Zrovna dnes prisli chlapci montovat nieco ine a tahaju kable po streche (lebo interierom uz nieje kde), ked tu boli sa dohodnut co sa bude robit som im hovoril ze vsetko co pojde na strechu bude v UV odolnom prevedeni, potom to pojde do elektrikarskej UV charanicky a nasledne do HDPE trubky. Co si myslis ze sa stalo? Prisli s tym ze ten kabel je UV odolny a nic dalsie nepotrebuje...
Posledne ked tu bol revizak tak sa mu nepacil jeden zelenozlty kabel, ze ma byt vedeny inak, tak mu hovorim fajn nech si ho prehodi podla toho ako ma byt, nie on iba posudzuje stav nic menit nebude... Vies ako dlho trvalo najst revizaka ktory to uvedie do stavu na ktory chce vystavit papier? Ale vzdy je to o ludoch a zatial som vzdy nakoniec nasiel schopnych, akurat ten pan co nam robil elektrinu uz umrel a posledna revizia bola o nervy, teraz sa crta ze by sme mohli ziskat niekoho noveho kto vie aj pracovat, ale este to nieje dohodnute... Takych ludi fakt nepotrebujem: videl si ten film "Radit umim, hrat ne"? Vsetkych ostatnych revizakov (ne-elektrickych) nastastie mame pri zmysloch, takze si sami strazia termin kedy maju prist vsetko skontroluju, co potreba opravia, upravia, zoberu na opravu... a vystavia o tom papier. A dufam ze od buduceho roku uz zase takto budu fungovat aj elektrikarski revizaci.

Edit: Oprava zasuvky, som sa preklikol.
0

Sani1
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 375
Dátum registrácie: 20 Jan 2015, 12:54

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa Sani1 » 28 Máj 2024, 15:04

Načo ti je 125A zásuvka za 63A ističom? :pain:
0

ice123
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 17
Dátum registrácie: 10 Mar 2023, 10:41

Re: Spravne zapojenie lankovych kablov a pridanie istica

Príspevok od používateľa ice123 » 28 Máj 2024, 20:22

Sani1 napísal:
28 Máj 2024, 15:04
Načo ti je 125A zásuvka za 63A ističom? :pain:
Pretoze ma neskutocne vytaca "to staci" co furt pocuvam od odbornikov s gulatym razitkom, takze ked ocakavam 25kW spotrebu tak ampere pocitam asi takto 25 000 (odber kW) / 3 (fazy) / 230 (napatie) * 1.4 (rezerva na nevyvazeny odber medzi fazami) * 2 (bezpecnostna rezerva). Co vychadza na cca 100A, teda 125 A zasuvka je absolutne OK a este je tam par amperov priestor.

Je pre mna dolezite aby vypol istic skor ako zacne horiet zasuvka/kabel/rozvadzac.

Kabel mi vysiel 35mm2 ale koli tomu ze "odbornici" podla pravidla "to staci" namontovali minimalisticku nulovu svorkovnicu kam 35mm2 nenatlacim tak som sa uskromnil na 16mm co je podla mna uz velmi na hrane, este som zvazoval ze by som tu 35ku rozplietol a vyuzil 2 alebo 3 diery v tej miniaturnej svorkovnici, ale to by som tu asi dostal ban, tak som nic nepovedal :-)
Pricom cenovy rozdiel medzi svorkovnicou na 16mm a 35mm je 4 EUR (v rozvadzaci za niekolko 1000 EUR), no ale hlavne ze usetrili...

Kabel od rozvadzaca do zasuvky este neviem, spravne by som dal 35mm, ale ked privod z hlavneho rozvadzaca bude iba 16mm tak mi to pride ako riziko keby to niekto v buducnosti (o/u)pravoval nemusi to pochopit a moze pretazit ten 16mm kabel... v dobrej viere ze cely rozvod je potiahnuty na 35mm...

@sani1 : Skusil si si niekedy zapojit 2.6kW cerpadlo (nejakych 11A) do zasuvky 1f 16A 230V? Vies co sa stane? Zasuvka sa roztavi, kable su zerave. Pretoze "odbornici" odizoluju 3mm kabla ktory strcia do "beznaradovej" rychlo-svorkovnice na zasuvke, lebo "to staci". Aka velka je tam asi kontaktna plocha? 1mm2 - aj to prehanam. Navyse cele je to matematicky vypocitane presne na hrane zo 100% medou, bez vyrobnych tolerancii... V skutocnosti tu med v cine trosku osidia, formy su nepresne, vyrobne tolerancie obrovske, prechodove odpory taktiez a akosi vsecia zabudli zapocitat ze med oxiduje a uz vobec nikoho nenapadlo ze izolacia nieje vzduchotesna... No hlavne ze sa potom 'odbornici' divia ako je to mozne...
Ja ked zapajam zasuvku tak si odizolujem 10mm kabla, omotam okolo srobika aby som maximalizoval stycnu plochu. Kable menej ako 4mm2 na 220V nepouzivam vobec. Ale samozrejme to ma "dobre" urobene "odbornik" lebo on si na to da gulate razitko. A ja som obycajny powl iba preto ze sa snazim nad vecami premyslat a urobit ich co najlepsie, ale si to nemozem sam opeciatkovat.
Som skromny a pre stastie mi staci ze sa este neroztavila ziadna zo zasuviek ktore som zapajal ja. Rad by som v tomto trende pokracoval. Takze preto som sa sem obratil pre radu.

Popravde ked sa pozeram na 35mm kabel tak uz mam docela respekt.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok