HDO stykac a ZSE elektromer

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

marianm1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 26 Jún 2012, 16:25

HDO stykac a ZSE elektromer

Príspevok od používateľa marianm1 » 05 Nov 2022, 11:56

Zdravim forum,

dnes som menil stykac ovladany z HDO. Prekvapilo ma ale zapojenie ovladacej cievky na povodnom stykaci. Z hodin ide cierny kabel na jednu stranu cievky, z druhej strany ide na PEN svorkovnicu.
Podla https://www.zsdis.sk/documents/380/ZSD_ ... montaz.pdf by to malo byt ale naopak, PEN z elektromeru a z druhej strany cievky na fazu. Rozvadzac je sice stary 30+ rokov, ale elektromer menili nedavno. Ma niekto z vas schemu ako to je zapojene v elektromery v tomto pripade? Nieco ako strana 21 pdf vyssie.

Dakujem
Marian
0

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6236
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: HDO stykac a ZSE elektromer

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 05 Nov 2022, 12:23

ten kabel ide urcite priamo z hodin? moze mat niekde v krabici stykac a z neho je potiahnuta faza,
0
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

marianm1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 26 Jún 2012, 16:25

Re: HDO stykac a ZSE elektromer

Príspevok od používateľa marianm1 » 05 Nov 2022, 12:29

Ano, konci pod hodinamy.
Jedine ze by namontovali hodiny na kabel, ktory ide potom este niekde dalej a ten stykac by bol schovany, tak ze ho vobec nie je vidiet. Co uz je teda skor scifi :)
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1124
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: HDO stykac a ZSE elektromer

Príspevok od používateľa cool-zool » 05 Nov 2022, 13:58

Asi pred mesiacom som menil na bráne hlavný istič , keďže som išiel na elektrické kúrenie ! No hotové patálie , najskôr požiadať o odplombovanie hodín (rozvádzača ) , potom reálne odplombovanie obvodovým elektrikárom (poplatok cca 20eur ) , po výmene hlavného ističa a žiadaní o zaplombovanie mi obvodový elektrikár povedal , že ak nebudem mať ,, POMOCNÉ RELÉ ,, pre HDO tak ma nepripojí na dd5-ku , a vôbec ho nezaujímalo že v dome mám v rozvádzači stykač na odpájanie bojleru a , ďalší je priamo v elektrickom kotli...
Podľa jeho slov som pochopil niečo v zmysle , že tieto nové digitálne elektromery majú v sebe nejaké relé ktoré prepína medzi VT a NT a keďže poniektorým odberateľom to ovláda aj desať stykačov , tak sa im to kazí , preto požadujú niečo ako pomocné relé , ktoré je ovládané priamo z elektromeru a stým pomocným relé si môžme spínať stykačov koľko chceme !!! (ďalší medzikus na bráne , ktorý sa môže pokaziť a ešte je aj zaplombovaný ) !!! Posadení aj pomocného relé to on pozapájal a mne už prichádzal do domu ovládaný signál za týmto relé ... A za zaplombovanie pýtali zase cca 25 eur ... Tak som sa ho opýtal že či to teraz pri každej výmene budem musieť platiť 45 eur , keďže bude treba odplombovať aj zaplombovať , a či takto chcú zarábať ?!
0

marianm1
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 6
Dátum registrácie: 26 Jún 2012, 16:25

Re: HDO stykac a ZSE elektromer

Príspevok od používateľa marianm1 » 05 Nov 2022, 14:25

Takze predpokladam ze do toho rele v elektromery ide faza. Kedze to tak bolo X rokov, pred tym, tak to zapojili rovnako.
Ja tu mam NT/VT este od byvaleho majitela, co je tak cez 15 rokov, takze toto aspon nemusim riesit. Po tvojom prispevku ale rozmyslam ci som spravil dobre, ze som dal ten novy stykac do ochranneho krytu, ktory sa da plombovat a ci pri najblizsej navseve z elektrarni ma nebudu presviedcat ze som im strhol plobmu...
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok