Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa hal_sk » 30 Apr 2024, 22:21

Ahoj,
Zaujímali by ma tipy na minimalizáciu rizika zabitia a vážneho zranenia prúdom počas prác na elektroinštalácii.
Ja nemám žiadne odborné vzdelanie v tomto, ale pred začatím prác sa snažím dodržiavať tieto dve zásady:
1) Vypnúť istič
2) Presvedčiť sa, že zariadenie ozaj nie je pod prúdom skúšačkou
Občas, ak by som raz tieto dve veci zabudol urobiť a dotkol sa živého, tak z akou šancou ma to zabije, alebo vážne zraní? Ak budem mať v ten moment na sebe papuče, výrazne to zníži riziko, alebo len zanedbateľne?
0

Používateľov profilový obrázok
boraicho
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 12412
Dátum registrácie: 03 Feb 2007, 00:00
Bydlisko: Prešov
Vek: 35
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa boraicho » 30 Apr 2024, 22:27

NoDPC :D
Aj ked ťa potrasie tak ťa nezabije na 99% , ale aj tak, no načo? aj tak to zle zapojiš... budeš musieť nakoniec niekoho volať.
1
Obrázok 1
"Aj nevinne vyzerajúca súčiastka, môže byť príčinou nefunkčnosti zariadenia a tou kondenzator 100% je"
3D REBEL II + PLA + PETG
CNC 1810 na DPS

Používateľov profilový obrázok
misocko
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 4334
Dátum registrácie: 14 Jún 2009, 00:00
Vek: 47

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa misocko » 30 Apr 2024, 23:24

@hal, zjavne tomu nerozumieš ani ťuk, načo na to šahaš

čo kurňa s tým majú papuče ak sa chytiš súčastne fazy aj nuláku, prípadne ešte krajšie faza - faza?
naštuduje si to.
BTW, držal som za mlada fázu v ruke, stál na betone v kanadách a nič. Až keď prišiel kamoš a podal mi ruku tak nás oboch striaslo.
Okrem toho striedavina trasie a cez srdce Ti zniči chlopne - smrť
Jednosmerný drží a spravi Ti elektrolizu krvi - oneskorená smrť
nehraj sa s tým keď tomu fakt nerozumieš a podľa toho čo si napisal NEROZUMIEŠ
ešte sa opýtaj či zabijajú volty alebo ampere a došli sme :D
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa jova » 30 Apr 2024, 23:38

Na tvou otázku se nedá tak jednoduše odpovědět. Trochu nám napoví ohmův zákon. Ten nám říká: I=U/R, neboli, velikost procházejícího proudu tvým tělem, je daný velikostí napětí na které si sáhneš a odporem tvého těla.
Uvádí se, že proud nad 80mA je smrtelný, takže když ho dosadíme do vzorce s napětím které je v zásuvce proti zemi, vyjde nám: R=U/I, R=230V/0,08A, R=2 875ohmů. Pokud tvé tělo bude mít tuto hodnotu menší, patrně nepřežiješ. Takže ano, pokud budeš mít na nohou gumové izolované papuče a sáhneš si jednou rukou na fázi, měl by jsi to přežít. Pokud se, ale druhou zpocenou rukou budeš držet třeba uzemněného radiátoru, krytu motoru, kostry stroje... a proud bude přecházet ještě přes tvé srdce, nebo budeš stát ve vodě, bude ten odpor R určitě menší a už tě tu patrně neuvidíme. :crying:
0

Ilija
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 311
Dátum registrácie: 25 Máj 2019, 11:59
Bydlisko: Srbsko

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa Ilija » 01 Máj 2024, 06:38

Tu je potrebné mať zvyk a správať sa ako keď by si mal napetie (a nemáš ho-vypol si), keď to zdoláš, môžeš sa stať majster.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1026
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa budvar10 » 01 Máj 2024, 09:36

Uvádí se, že proud nad 80mA je smrtelný...
Toto je dosť vágna hodnota. Ak by si sa kúpal vo vani, aj nižšia hodnota by mohla byť smrteľná. To, či dôjde prípadne k smrti, záleží od množstva faktorov: napätie, prúd, frekvencia, doba pôsobenia, vodivosť tela, vlhkosť prostredia atď.
Preto sa uvádza, čo je bezpečné napätie, prúd a pre aké prostredie. Sú to hodnoty, ktoré by mal človek zniesť bez akejkoľvek fyzickej újmy.
Napríklad 230V 50Hz rozhodne nie je bezpečné napätie. Na druhej strane, mňa osobne potriaslo nespočetne krát a zatiaľ žijem. Neznamená to však, že netreba dávať pozor. Práve naopak.
Ak budem mať v ten moment na sebe papuče, výrazne to zníži riziko, alebo len zanedbateľne?
Akákoľvek izolácia je rozhodne dobrá. Vhodná obuv určite prispeje bezpečnosti. Záleži však od prostredia. Vo vysokej vlhkej tráve asi papuče veľmi nepomôžu. Čerstvo zmytá dlažba, tam by som povedal, že áno. Vždy je ale lepšie počkať, kým úplne vyschne.
1
Obrázok 1
Naposledy upravil/-a budvar10 v 01 Máj 2024, 09:48, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
jezevec
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 22 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: JM

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa jezevec » 01 Máj 2024, 09:45

Vidím, že tazatel je absolutní laik a nemněl by se v síťových rozvodech 230V/400V vůbec vrtat.
Z neznalosti nejenže může ublížit sobě (to je jeho problém), ale může způsobit smrtelný úraz někomu blízkému.
0

jova
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 206
Dátum registrácie: 12 Júl 2016, 00:00
Kontaktovať používateľa:

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa jova » 01 Máj 2024, 09:49

Samozřejmě, má odpověď byla zjednodušující. Chtěl jsem jí jen naznačit, aby si dotyčný uvědomil, že rozhodujícím faktorem je velikost procházejícího proudu jeho tělem a je jedno, jestli se koupe ve vaně, nebo stojí na koberci v papučích. Když se podívá na ten vzoreček, může si z něj lehce odvodit to, že pokud bude dostatečně nízké napětí, nemůže jeho tělem procházet nebezpeční proud. Stejně tak, pokud jeho papuče budou mít dostatečně vysoký odpor, nemusí ho zabít ani 1000V.
Pro další samostudium doporučuji například: https://www.wikiskripta.eu/w/%C3%9A%C4% ... organismus
0
Naposledy upravil/-a jova v 01 Máj 2024, 09:54, upravené celkom 1 krát.

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1026
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa budvar10 » 01 Máj 2024, 09:54

Keď už o tom diskutujeme. Ako zistili tie hodnoty? Empiricky? :pain:
0

Ajven_Black
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 120
Dátum registrácie: 19 Máj 2018, 21:12

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa Ajven_Black » 01 Máj 2024, 09:59

Netreba zabúdať aj na celkový zdravotný stav človeka, lebo zdravý silný chlap znesie viac ako človek, čo má podlomené zdravie a má kardiostimulátor v tele :) Preto ja hovorievam, že profilaxia je účinnejšia ako riešiť následky zásahu el. prúdom. Elektrikári sú podobní vodičom áut. Niektorí si myslia, že po troch rokoch sú majstri sveta a nič sa im nestane a to je zradné v oboch prípadoch.
0

Používateľov profilový obrázok
budvar10
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1026
Dátum registrácie: 15 Dec 2014, 10:55
Bydlisko: Košice

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa budvar10 » 01 Máj 2024, 10:18

Dúfam, že pod pojmom profylaxia si nemyslel niečo ako otužovanie. Napr. prikladať hlinu, nech si telo zvyká.
0

hal_sk
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 44
Dátum registrácie: 25 Júl 2009, 00:00

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa hal_sk » 01 Máj 2024, 17:44

Ďakujem za odpovede a zohľadním ich pri mojom ďalšom bastlení so silnoprúdom :thumbup:
0

Používateľov profilový obrázok
SMITH
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1664
Dátum registrácie: 29 Sep 2007, 00:00
Bydlisko: Púchov
Vek: 48

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa SMITH » 04 Máj 2024, 13:18

hal_sk napísal:
01 Máj 2024, 17:44
Ďakujem za odpovede a zohľadním ich pri mojom ďalšom bastlení so silnoprúdom :thumbup:
Pre bastlene sa používa oddelovací transformátor , aby si nebol spojený so zemou .
1
Obrázok 1
:-) Nikdy neříkejte, že něco nejde, protože vždy se najde blbec, který neví, že to nejde, a udělá to ! :-)

Amaterr
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1391
Dátum registrácie: 08 Jún 2014, 09:17
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa Amaterr » 04 Máj 2024, 14:06

Akurat som chcel poznamenat , ze slovicko "bastlenie " v silnoprudovej elektronike by sa nemalo pouzivat , uz mi papiere neplatia ale stale s respektom vsetko na stole s profi oddelovacim .Spomina sa vsak elektroinstalacia , ci by bola tak prevedena aby inym osobam neskorsie sa nic nemohlo stat .
0

Používateľov profilový obrázok
Edgar
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2451
Dátum registrácie: 12 Aug 2013, 02:28
Bydlisko: Košice
Vek: 27

Re: Ako sa nezabiť silnoprúdom počas práce na elektroinštalácii

Príspevok od používateľa Edgar » 04 Máj 2024, 19:10

Jedinej izolácii ktorej ako tak verím je izolovaná plošina na montážnom aute ktoré stojí na gumených pneumatikách :D Ale to už sme na UTZ, takže bezpredmetné. Tie kapacitné prúdy tam proste z nejakého dôvodu sú vždy, aj keď sa postavíš na drevený rebrík. A také že gumené papuče alebo podlaha/koberec, tak na to už úplne zabudni, to Ťa normálne kopne.
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok