pripojka v TNC k domu

El. inštalácie, NN a VN rozvody, El. stroje

Moderátori: Drakoush, Moderátori

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 06 Máj 2024, 10:37

Ahojte, situacia sa ma tak ze v projekte to mam nakreslene nasledovne, od RE do rozvadzaca zemiaci pas, CYKY 5Jx16, CYKY-O 3x1,5mm (na spinanie nocneho prudu), bod rozdelenia je v RE na hranici pozemku

Potrebujem avsak v Rozvadzaci na dome (RH) mat bod rozdelenia a to z toho dovodu ze pripojka bude nova, avsak rozvody chvilu ostanu stare (TNC) a bude sa elektroinstalacia prerabat v dome az neskor. Prosim vas ako je mozne upravit tuto schemu tak aby som v Rozvadzaci na dome mal TNC a do buducna po prerobeni elektroinstalacie v dome na TNS sa spravilo rozdelenie v rozvadzaci na dome?

este mam jednu podotazku, z rozvadzaca na dome je napojena aj garaz ktora je v TNC avsak ta sa nebude zatial rekonstruovat (je tam med ale TNC siet), tuto garaz viem napojit priamo z RE kde nebude este rozdelena siet alebo sa to bude dat spravit v rozvadzaci kde bude TNC na garaz a potom sa rozdeli na TNS na dom?

Pripojku dam samozrejme robit firme avsak chcem to ako laik pochopit ci je to mozne a chcem vediet nazory vas ktory sa tym zaoberate dlhe roky. Dakujem za rady.
Prílohy
Screenshot_11.png
0

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa istic » 06 Máj 2024, 15:44

Ak som ta spravne pochopil budes sice mat novu pripojku ale vsetko v starej norme TNC??? a neskor to chces na TNS??
0

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa istic » 06 Máj 2024, 15:55

Ak som ta spravne pochopil budes sice mat novu pripojku ale vsetko v starej norme TNC??? a neskor to chces na TNS??.
robia sa uz len nove rozvody v sieti TNS ked uz mas novu pripojku. TNC sa uz nesmu robit.
Mne s toho vypliva jedna vec ak som ta spravne pochopil ze dodatocne chces dorobit instalaciu v sieti TNS neskor.Existijuce bude zrusene ako je v nakrese sice fajn,
Tak nie je to standart ale urobis v podstate to iste len s novym Kablom ktory popisujes Cyky J 5x16mm
a to ze nezapojis modry vodic N ale len zelenozlty cize v podstate PEN vodic ako keby.
A ked urobis si novu instalaciu v dome v sieti TNS tak ten modry vodic N dopojis na svorku N v ER teda v pripojke a doma taktiez dopojis vo svojom Rozvadzaci N vodic modry na svorku tak budes mat normalne siet TNS.Ale standartne vsetko sa uz taha iba v sieti TNS,Daj si to potom normalne urobit elektrikarovi sam to nerob musia sa tam dodrzat urcite veci atdd...
Ale na tvojom mieste by som uz isiel rovno do kompletnej novej instalacii to je cele take osemetne,,,,,,,,co chces no...
0
Naposledy upravil/-a istic v 06 Máj 2024, 16:02, upravené celkom 1 krát.

pocitujlasku
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 6219
Dátum registrácie: 20 Júl 2007, 00:00
Vek: 41

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa pocitujlasku » 06 Máj 2024, 16:00

istic: ja som to tiez tak pochopil, ze ma starsi dom, a ako prve teraz robi novu pripojku, ktoru chce docasne napojit na TNC v dome. A neskor ma naplanovanu rekonstrukciu v dome na TNS. A chce vyriesit ten docasny stav.
1
Obrázok 1
Jedním z největších projevů nedůvěry v Boha je hromosvod na kostele.

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa istic » 06 Máj 2024, 16:05

pocitujlasku napísal:
06 Máj 2024, 16:00
istic: ja som to tiez tak pochopil, ze ma starsi dom, a ako prve teraz robi novu pripojku, ktoru chce docasne napojit na TNC v dome. A neskor ma naplanovanu rekonstrukciu v dome na TNS. A chce vyriesit ten docasny stav.
Neviem dava to robit firme ako sa na to bude pozerat firma neviem,lebo mas firmi a mas firmi :D
tak ci tak musi urobit zasah aj do stareho rozvadzaca minimalne to tam presvorokovat atd...To furt take sracky mam tiez najradsej :D
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5704
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Máj 2024, 17:37

Nie som až tak zbehlý.. ale disribučná sieť ponúka stále len to "v základnej" zostave" - 3 fázy a nulák (čo idú z VN trafáku niekde na konci ulice) čiže 4 drôty vedú k baráku ... rozbočenie na N a PE sa deje až v rozvádzači pred prúdovým chráničom...pokiaľ je použitý a v dnešnej dobe aj "požadovaný". Ďaľšie prizemnenia a ochrany sa už predsa dejú mimo distribučku.. Distribučka ti privedie napätie/prúd štyrmi vodičmi k baráku/odbernému miestu a viac ich nezaujíma...teda zaujíma...koľko energie spapáš.. :agree: Distribučku nezaujímajú dôsledky Tvojho (ale aj všeobecného)pripojenia za meradlom... to zaujíma hlavne poisťovne a samozrejme by to malo zaujímať TVOJ pud sebazáchovy :wink:

Tento obrázok k tomu sa mi páči...
Prílohy
obrázok_2024-05-06_174744920.png
1
Obrázok 1
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa istic » 06 Máj 2024, 17:57

V podstate ako popisujete ano distribucna siet je iba v TNC sieti to co je za elektromerom maju v .....
v popise to ma 4x AYKY 25mm co je po elektromer za HL isticom je to jedno ale mal by sa drzat planu...
0

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5704
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa mr.dred » 06 Máj 2024, 19:44

Určite .. ale určite!! - opýtam sa hovädzinu..ale príklad:
Som pripojený na distribučku 4 žil. káblom (3xL 1x PE - N) Som neďaľeko tranformátora VN/NN... doma si odpojím PE od distribučky a pripojím sa iba na svoju vlastnú DOBRÚ zem...Nameria mi elektromer menej kW pri odbere iba z jednej fázy... ?
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 06 Máj 2024, 20:28

No podla mňa by sa ten cyky 5jx16 dá nahradiť za ayky 4x25..to potiahnut spolu so zemiacou svorkou do rozvodnej skrine na dome a napojiť na starú sustavu


Keď sa prerobi elektrina na novú sústavu tns tak sa spraví v rozvodnej skrinke rozdelenie na tns pomocou toho 4x25 ayky a zemniacej pásoviny.

Vlastne inak oproti projektu bude ze kábel sa nahradí z 5 žil na 4 žilový a bod rozdelenia nebude v RE ale v rozvodnej skrinke na dome po rekonštrukcii celého domu.

Áno je pravda potrebujem spraviť rekonštrukciu prípojky ale na par rokov potrebujem to mat napojené na staré rozvody s novou prípojkou.
0

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa istic » 06 Máj 2024, 20:32

mr.dred napísal:
06 Máj 2024, 19:44
Určite .. ale určite!! - opýtam sa hovädzinu..ale príklad:
Som pripojený na distribučku 4 žil. káblom (3xL 1x PE - N) Som neďaľeko tranformátora VN/NN... doma si odpojím PE od distribučky a pripojím sa iba na svoju vlastnú DOBRÚ zem...Nameria mi elektromer menej kW pri odbere iba z jednej fázy... ?
Zdravim pri 4 zilovom kábli existuje iba 3xL a PEN.cize by ste odpojili reálne PEN vodič ktorý je zároveň ochranný aj pracovný PE,N vzniká až v bode rozdelenia.Popisujete vlastnú zem čo presne myslíte ?? Odpojovat PEN vodič neodporúčam nikdy.Pretoze vznikne nebezpečná situácia život ohrozujúca pri tejto TNC starej norme
0

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2581
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 06 Máj 2024, 20:37

Otázka bola jednoduchá. Ten PEN je ostatne aj tak uzemnený aj pri VN/NN trafe. Tak proste odpojiť sa od PEN distribučky, napojiť iba Lx, a svoj PEN lokálne uzemniť pri dome.
0

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa istic » 06 Máj 2024, 20:58

maskrtnik01 napísal:
06 Máj 2024, 20:37
Otázka bola jednoduchá. Ten PEN je ostatne aj tak uzemnený aj pri VN/NN trafe. Tak proste odpojiť sa od PEN distribučky, napojiť iba Lx, a svoj PEN lokálne uzemniť pri dome.
[/quote. Osobné som to tak nikdy neskúšal.A tu vlastnú zem by musel mať fakt dobre urobenú zu ale neviem.... ] V podstate aj samotný bod rozdelenia sa musí prízemnit naj o nejaký zakladovy zemnic ale reálne sa odpojiť od distribučný som to tak nikdy neskusal :musel by si tu vlastnú zem častejšie kontrolovať merať samozrejme nesmie chýbať SPD a RCD Osobné by som to neriešil takto...Myslím v dobrom naozaj
0

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 822
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa ondistef » 06 Máj 2024, 21:27

Samozrejme, neviem, aký je to dom s ako veľkým reálnym odberom, ale štandardne do 32A ističa pred elektromerom (pokiaľ to nie je veľká vzdialenosť medzi RE a RH) stačí aj CYKY-J 4x10 (dávam prednosť bodu rozdelenia TN-C-S v rozvodnici domu ako v RE skrini). A pri veľkých vzdialenostiach zas vyjde cenovo lepšie AYKY-J 4x25.
Takže si nechaj prerobiť ten projekt, aby ti do domu šla sieť v TN-C sústave a v domovej rozvodnici sa spraví (po rekonštrukcii vnútorných rozvodov) bod rozdelenia na TN-C-S.
Keďže sa jedná o starý dom, tak potom by bolo fajn spraviť aj uzemnenie (opäť by to malo byť súčasťou projektu)
0

Používateľov profilový obrázok
cool-zool
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1118
Dátum registrácie: 09 Dec 2013, 11:39
Bydlisko: okr.Rimavská Sobota
Vek: 54

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa cool-zool » 06 Máj 2024, 21:31

Ale odpoveď na poslednú vetu od mr.dreda sme sa nedozvedeli ?!?!?! Jedná sa o hypotetickú otázku , nie o realizovateľný plán .....
No do elektromeru ti ide aj PEN , nie len fázy , takže asi by záležalo ktorý PEN vodič tam zapojíš , či ten od distribučky , alebo ten tvoj ?! , Ale dobrá otázka , aj mňa zaujíma odpoveď , ak sa jej dočkáme .... :rolleyes:
1
Obrázok 1

ondistef
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 822
Dátum registrácie: 31 Dec 2009, 00:00
Bydlisko: okolie SNV

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa ondistef » 07 Máj 2024, 10:11

Čisto hypoteticky, ak si odpojíš PEN prívod z distribučky a ponecháš si len "svoj" PEN vytvorený vlastným uzemnením, tak sa stane to, čo v prípade ak ti "odhnije" PEN prívod z distribučky.
Ak je uzemnenie v poriadku a ma nízku hodnotu a zem má dobrú vodivosť, tak sa bude uzatvárať okruh cez fázy a tvoj zemnič voči zemniču distribučnej spoločnosti.
Akurát tam vznikne nebezpečenstvo úrazu, keďže sa môže na tvojom uzemnení objaviť napätie a v prípade, že v dome nebudeš mať všetko poriadne pospojované a prizemnené, tak môžu vnikať rozdielne potenciály.
Napr. chytíš sa vodovodnej batérie a radiátora a dostaneš ranu.
Pokiaľ by si mal všetko poriadne pospojované, tak by si možno ani nezbadal, že je niečo v neporiadku.

Horšie by to bolo ak by ta zem nebola dobrá, resp. by bola vysoká hodnota vodivosti pôdy. Tam by sa ti mohli aj poškodiť, resp. zničiť spotrebiče.
0

Používateľov profilový obrázok
Merak
Moderator
Moderator
Príspevky: 7703
Dátum registrácie: 10 Júl 2012, 22:04
Bydlisko: Bratislava - Vrakuňa
Vek: 44

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa Merak » 07 Máj 2024, 10:17

Mi_t_is napísal:
06 Máj 2024, 10:37
Ahojte, situacia sa ma tak ze v projekte to mam nakreslene nasledovne, od RE do rozvadzaca zemiaci pas, CYKY 5Jx16, CYKY-O 3x1,5mm (na spinanie nocneho prudu), bod rozdelenia je v RE na hranici pozemku

Potrebujem avsak v Rozvadzaci na dome (RH) mat bod rozdelenia a to z toho dovodu ze pripojka bude nova, avsak rozvody chvilu ostanu stare (TNC) a bude sa elektroinstalacia prerabat v dome az neskor. Prosim vas ako je mozne upravit tuto schemu tak aby som v Rozvadzaci na dome mal TNC a do buducna po prerobeni elektroinstalacie v dome na TNS sa spravilo rozdelenie v rozvadzaci na dome?

este mam jednu podotazku, z rozvadzaca na dome je napojena aj garaz ktora je v TNC avsak ta sa nebude zatial rekonstruovat (je tam med ale TNC siet), tuto garaz viem napojit priamo z RE kde nebude este rozdelena siet alebo sa to bude dat spravit v rozvadzaci kde bude TNC na garaz a potom sa rozdeli na TNS na dom?

Pripojku dam samozrejme robit firme avsak chcem to ako laik pochopit ci je to mozne a chcem vediet nazory vas ktory sa tym zaoberate dlhe roky. Dakujem za rady.
nechajte si spraviť prípojku tak, ako je, 5-vodičovo, s tým, že ten ZŽ budete využívať ako vodič PEN, tých 16mm² pre vodič PEN je vyhovujúce, a keď v dome prerobíte komplet elektroinštaláciu, tak to bude už iba PE vodič
1
Obrázok 1
život je ako sínusovka, raz si hore, raz si dolu, a medzitým si dvakrát na nule
P.S.: skôr som vedel zapojiť vidlicu a zásuvku ako rozprávať

maskrtnik01
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2581
Dátum registrácie: 20 Júl 2010, 00:00
Bydlisko: okolie KE
Vek: 27

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa maskrtnik01 » 07 Máj 2024, 11:44

ondistef napísal:
07 Máj 2024, 10:11
Čisto hypoteticky, ak si odpojíš PEN prívod z distribučky a ponecháš si len "svoj" PEN vytvorený vlastným uzemnením, tak sa stane to, čo v prípade ak ti "odhnije" PEN prívod z distribučky.
Ak je uzemnenie v poriadku a ma nízku hodnotu a zem má dobrú vodivosť, tak sa bude uzatvárať okruh cez fázy a tvoj zemnič voči zemniču distribučnej spoločnosti.
Akurát tam vznikne nebezpečenstvo úrazu, keďže sa môže na tvojom uzemnení objaviť napätie a v prípade, že v dome nebudeš mať všetko poriadne pospojované a prizemnené, tak môžu vnikať rozdielne potenciály.
Napr. chytíš sa vodovodnej batérie a radiátora a dostaneš ranu.
Pokiaľ by si mal všetko poriadne pospojované, tak by si možno ani nezbadal, že je niečo v neporiadku.

Horšie by to bolo ak by ta zem nebola dobrá, resp. by bola vysoká hodnota vodivosti pôdy. Tam by sa ti mohli aj poškodiť, resp. zničiť spotrebiče.
Takže inak povedané, ak je zemnenie v super stave, akoby nič? Iba sa každá drobná chyba výrazne prejaví?
0

Používateľov profilový obrázok
istic
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 8
Dátum registrácie: 23 Aug 2023, 19:34

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa istic » 07 Máj 2024, 15:08

Merak napísal:
07 Máj 2024, 10:17
Mi_t_is napísal:
06 Máj 2024, 10:37
Ahojte, situacia sa ma tak ze v projekte to mam nakreslene nasledovne, od RE do rozvadzaca zemiaci pas, CYKY 5Jx16, CYKY-O 3x1,5mm (na spinanie nocneho prudu), bod rozdelenia je v RE na hranici pozemku

Potrebujem avsak v Rozvadzaci na dome (RH) mat bod rozdelenia a to z toho dovodu ze pripojka bude nova, avsak rozvody chvilu ostanu stare (TNC) a bude sa elektroinstalacia prerabat v dome az neskor. Prosim vas ako je mozne upravit tuto schemu tak aby som v Rozvadzaci na dome mal TNC a do buducna po prerobeni elektroinstalacie v dome na TNS sa spravilo rozdelenie v rozvadzaci na dome?

este mam jednu podotazku, z rozvadzaca na dome je napojena aj garaz ktora je v TNC avsak ta sa nebude zatial rekonstruovat (je tam med ale TNC siet), tuto garaz viem napojit priamo z RE kde nebude este rozdelena siet alebo sa to bude dat spravit v rozvadzaci kde bude TNC na garaz a potom sa rozdeli na TNS na dom?

Pripojku dam samozrejme robit firme avsak chcem to ako laik pochopit ci je to mozne a chcem vediet nazory vas ktory sa tym zaoberate dlhe roky. Dakujem za rady.
nechajte si spraviť prípojku tak, ako je, 5-vodičovo, s tým, že ten ZŽ budete využívať ako vodič PEN, tých 16mm² pre vodič PEN je vyhovujúce, a keď v dome prerobíte komplet elektroinštaláciu, tak to bude už iba PE vodič
V podstate som mu napísal hneď na začiatku to isté,len tu sa už rieši niečo iné ako je téma ale v pohode.Vzdy už len TNS žiadne TNC
0

Atlan
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1157
Dátum registrácie: 01 Feb 2008, 00:00
Bydlisko: Kosice okolie

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa Atlan » 07 Máj 2024, 17:41

Nevidim ziadny dovod tahat 5zilovy kabel do domu. Prerob pr9jekt natiahni 4zilak, a do ryhy prihod zem8acu pasovinu pri dome aby si mohol v buducnosti na nu pripijt HUP
1
Obrázok 1

Mi_t_is
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 59
Dátum registrácie: 04 Jan 2013, 17:16
Bydlisko: Žilina
Vek: 33

Re: pripojka v TNC k domu

Príspevok od používateľa Mi_t_is » 07 Máj 2024, 20:34

atlan to bol moj prvotny napad, natiahnut zemiacu pasovinu spolu s ayky 4x25 a cyky 3x1.5mm a zapoji sa stara sustava so starou rozvodnou skrinou

potom sa spravi nova elektroinstalacia spolu s bodom rozdelenia v rozvadzaci na dome :)
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok