Nabíjačka autobaterie

Ak máte problém s elektronikou v aute a motorke, alebo proste chcete do auta a motorky niečo zapojiť

Moderátori: mirosne, Moderátori

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa Dolfi » 16 Jan 2020, 21:50

A čo by sa mohlo stať, keď pripojím 3 A nabíjačku na 120 Ah baterku ? Nič ! Ak baterka bude nová a úplne vyráchaná, tak ju bude nabíjačka nabíjať možno 50 - 60 hodín.

Určite sa prejaví aj rozdielny úbytok napätia na vnútornom odpore baterky pri rozdielnych nabíjacích prúdoch. No tie úbytky sú zanedbateľné, rádovo desiatky mV.

A ak sa nechá baterka "variť", možno o pár desatín voltu skôr skončí rast napätia na "variacej sa" baterke, lebo nižší nabíjací prúd sa skôr "spotrebuje" na elektrolýzu vody.

No to je asi všetko, čo ma napadá. Nič deštruktívne sa nedeje.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
mr.dred
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 5716
Dátum registrácie: 17 Aug 2011, 00:00
Bydlisko: Handlová
Vek: 58

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa mr.dred » 16 Jan 2020, 21:54

enigma napísal:skús zapojiť 120Ah baterku na 3A nabíjačku a uvidíš čo sa stane
Ako píše Dolfi - nestane sa nič, len to nabíjanie bude trvať dlhšie. Keď ho súri čas, alebo má viac batérií, treba sinejšiu, alebo 2-4 nabíjačky.
Pri stavbe domu som mal Pragu S5T s dvomi 120-kami batériami (paralelne - 12V sústava a pri štarte v sérii - bol 24V štartér) a nenabíjal som ich 24 ampérmi... väčšinou do 10A , lebo potom už mrkalo aj svetlo v garáži :lol: ale nabíjačku som mal "mocnú" - do 50A. Keď bolo treba, za 15-20 minút sa štartovalo. Ale to bolo len pár krát..
Batérie som nikdy z auta nevyberal. Kto by sa s nimi naťahoval. S autom som ich kúpil - mali asi 5 rokov a ja som ich trápil ešte asi 4 aj fuškami. Potom som auto predal a behali na nich ešte 3 roky čo viem...potom putovalo do šrotu :crying: asi aj s nabíjačkou :crying:
0
Čo ťa nezabije... to sa vráti a skúsi to znova !!!

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2518
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa enigma » 16 Jan 2020, 21:59

OK. je to vaša mienka .... ja ďalej nebudem komentovať ,nepotrebujeme tu OT .
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Jan 2020, 10:24

Asi aj mienka výrobcov všelijakých udržiavačov nabitých bateriek s malými prúdmi je rovnaká, napr. viď.: https://www.tme.eu/sk/details/al300pro/nabijacky/ . (Rôznych typov sú ich tam mraky).

Enigma, ak máš dokázateľne opačné informácie, že takéto malé nabíjačky nivočia baterky, tak to treba predajcom oznámiť, nech ich stiahnu z trhu, lebo výslovne podvádzajú zákazníkov. A to je trestné !
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa MF » 17 Jan 2020, 12:46

Já tyhle udržovače od jistý doby nepoužívám. Jednou jsem na něm nechal baterku připojenou skoro celou zimu a z jara byla mrvá. Udržovač byl udělalej z kontrolkovýho trafka, usměrňovače a žárovky 27V/2W. Nyní baterku na podzim vyndám z traktoru a uskladnim jí v garáži kde nemrzne. Zjara, než se vyjede do polí jí jen nabiju do znaků plného nabití a hotovo. Tyto udržovače mají podle mě smysl třeba u nových automobilů, kde pokryjí odběr dlouhodobě odstaveného vozidla.
0

Používateľov profilový obrázok
zdeno6505
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1532
Dátum registrácie: 04 Aug 2010, 00:00

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa zdeno6505 » 17 Jan 2020, 13:25

Tiež som mal signal. trafo 24V + dióda + žiarovka, a žiaden problém so nemal.
A k tomu odkazu od ,, Dolfi,,
Ta nabíjačka má už aj nejakú ,,inteligenciu,,, okrem prepínača 2/6/12V.
Prílohy
char.jpg
al300pro.pdf
(45.8 KiB) 59 stiahnutí
0
Amatéri postavili Noemovu archu, profesionáli Titanic.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa Dolfi » 17 Jan 2020, 14:29

MF napísal:Jednou jsem na něm nechal baterku připojenou skoro celou zimu a z jara byla mrvá.
Netvrdím, mohlo sa stať. Tie rozsýpacie procesy na nejakom nepodarenom článku určite pokračovali. Možno trochu bola chyba, že max. napätie nebolo obmedzené. Keby sa tak spätne dalo zistiť, čo by tej baterke najviac pomohlo k prípadnému prežitiu ? :wink:

Napokon, aj osobná skúsenosť. Baterka sa tvárila taká neslaná-nemastná. Poctivo som ju nabil. Štartér div nevyskočil z auta. Prešiel som zo 10 km, auto odstavil. Vrátil som sa po chvíli a baterka ani ťuk. Na mieste som musel kúpiť novú.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

MF
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 158
Dátum registrácie: 09 Apr 2014, 22:59
Bydlisko: Pelhřimov

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa MF » 17 Jan 2020, 22:43

Možná to bylo tím, že nebylo omezené napětí, jak píšeš. Trafka TAH2 byli původně navržený na 220V. Při dnešních 230V dávají na sekundáru o něco více. Od tý doby nepoužívám... když má baterka zhyhout, nic stejně nenadělám.
0

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa Dolfi » 18 Jan 2020, 12:46

Tie trafká boli určené na 24 V/ 2 W signálne žiarovečky a boli "prirodzene" skratuvzdorné. Sekundárne napätie naprázdno dosahovalo tak 150% menovitého napätia.

Takže, môžeme urobiť taký všeobecný záver. Ak nás napadne aspoň raz za zimu nabiť uskladnenú baterku nie veľkým prúdom, (trebárs okolo 1/ 20 Ah), tak do začiatku plynovacieho napätia, (trebárs 14,4 V), tak nás baterka môže len pochváliť. A na jar, po opätovnom plnom nabití, môže nám slúžiť k plnej spokojnosti ďalšie leto ... :wink:
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1744
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa pablox » 18 Jan 2020, 21:00

Riešim to tak isto - na jeseň a na jar dám baterku na nabíjačku, nechám do plna načapovať a pohoda...
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Jan 2020, 21:27

Pred zimou som konečne vymenil BOSCH 74Ah baterku v Stile,ktorá mala 16 rokov,ale už v chladnom období začínala mať problémy s dychom,pretože jazdím málo, sem tam do obchodu 2x do týždňa ,takže sa ani nestačila nabiť tolko čo som ju štartovaním vyšťavil.V lete na víkendy tak 100km + za týždeň dákych 20km po meste.Občas som ju v zime musel pripnúť na nabíjačku do rána na 2 A, aspoň jej nebola v aute zima.
No teraz v jeseni som kúpil novú baterku a kedže v tom plechovom boxe bola dookola asi 1 cm medzera, tak som sa rozhodol, že jej urobím zateplenie.
Na spodok aj na boky som vyrezal štvorce z takého PVC materiálu, ako sa dáva pod plávajúcu podlahu ale v hrúbke 1cm a baterku som celú s tým obložil a na vrch taktiež víko len s otvormi pre kontakty.Teraz je jednak zateplená a určite tak nestráca kapacitu v mrazivých nociach ,ale je aj ,,odpružená,, voči otrasom.Na STK čke technik len vyvalil oči ,ale uznal,že je to super nápad,veď by to kludne mohli montovať aj vo fabrike taký odliatok z EPS.Ale to by už pýtali za auto o tisícku viac. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
enigma
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 2518
Dátum registrácie: 24 Dec 2011, 15:21
Bydlisko: Nitra

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa enigma » 18 Jan 2020, 21:54

Peťko , a ako je ten materiál ohľadom horľavosti ? je nehorľavý ? aby nebolo že za najlepším úmyslom sa skrýva obrovské riziko ....
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa 5ko » 18 Jan 2020, 22:43

A čo by to pomohlo, keby bol nehorlavý, keď začne horieť motor, tak je to aj tak jedno.A pochybujem, že by ho zapálila práve baterka bez nejakej tvrdej mechanickej príčiny-nárazu... veď je takto aj odpružená.
Práve som to teda na kúsku otestoval.Je to v podstate ,,našuchorený igelit,, a aj tak smrdí, a taví sa, ale nezhorel. :wink:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Používateľov profilový obrázok
sraj
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 400
Dátum registrácie: 26 Jún 2009, 00:00
Bydlisko: PP
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa sraj » 19 Jan 2020, 10:04

inak, ak dáš baterke sveter a mýslíš si že jej bude teplejšie tak ne ne, to nefunguje ako u ľudí... :biggrin:
0
https://www.meteopp.eu/ MeteoStanica POPRAD - aktuálne údaje , +meteokamerka(test)
Mini Meteostanica Poprad : http://svetelektro.com/Forum/mini-meteo ... 42443.html
TempLogger : http://svetelektro.com/Forum/templogger-t8407.html

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1744
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa pablox » 19 Jan 2020, 10:25

Teplejšie nie, ale ochráni ju to pred priamym mrazom.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa 5ko » 19 Jan 2020, 10:29

Prečo teda chladničky nevyrábajú bez tepelnej izolácie,len holé plechy? :wink: A to tiež nie je človek,ktorý má iný druh tepelnej regulácie a tiež si musí obliecť sveter.Mi nehovor, že v tom boxe nebude mať baterka čo i l en o pár stupňov viac, ako vonku.
Druhá vec je zase možné prehrievanie v lete počas dobíjania,pretože nebude mať odvod tepla, ale nemyslím, že by sa až natolko hriala,že by jej to uškodilo.Práveže aj v lete je pod kapotou často vysoká teplota keď stojí na slnku a vtedy sa tiež zbytočne prehrieva .
Veď uvidím,kolko vydrží, ak ma neprežije, tak dám vedieť. :D
Sory za OT. :ignore:
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Jan 2020, 10:39

Peťko, mal by si tej novej baterke dodať aj nejakú novú životnú energiu, pomocou ktorej by si generovala teplo na ohrev.

Prosím ťa, to si mal čo za zázračnú baterku, čo ti vydržala 16 rokov ? Vo všeobecnosti sa tvrdí, že najdlhšie vydrží baterka každodenne používaná a najlepšie na dlhšie trasy, (napr. taxi). Ako to ty robíš, že u teba všetko najlepšie funguje práve "naopak" ?

Akej značke baterky si dal svoju dôveru na ďalších 16 rokov ?
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

breta1
Power user
Power user
Príspevky: 9330
Dátum registrácie: 06 Feb 2009, 00:00
Bydlisko: brno

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa breta1 » 19 Jan 2020, 10:48

Bohužel tou izolací baterku od promrznutí neochráním. Příklad:
Když odstavím po jízdě auto a nechám venku při -10st a od motoru bude baterka zahřátá na +30st, po čase bude mít baterka stejně -10st ať je zaizolovaná nebo není.
Akorát bez té izolace to bude rychlejší.
Jiná situace by byla, kdyby sama baterka topila - (ona asi trochu topí , samovybíjení asi musí být tepelný proces, ale v tomto případě to bude zanedbatelné).
Jó, kdyby se v tom izolačním kastlíku trošinku topilo (možná by stačil 1W), to by byla jiná.....

edit - vidím, že mezitím už k tomu Dolfi psal. K té životnosti - už jsem vystřídal hodně aut, to druhé VAZ2101 mělo jugoslávskou baterku TREPČA, 14 roků, poslední rok jsem zkratoval jeden článek a občas používal kliku...
0

Používateľov profilový obrázok
pablox
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1744
Dátum registrácie: 19 Júl 2006, 00:00
Bydlisko: Ruzomberok
Vek: 32
Kontaktovať používateľa:

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa pablox » 19 Jan 2020, 11:13

Celkom dlho ešte vydržia baterky dodávané s novým autom - otec kupoval v 2009 VW Polo a baterku som menil v 2016. Tá stará jazdila ešte asi rok susedovi vo Favorite. V Pole začala robiť to, že mesiac šla bez problémov a potom odrazu ani tuk. Po nabití zase fungovala mesiac. Ale spoľahlivosť už nemala.
0
Meranie radiačného pozadia https://radmon.pablox.net/
Moja osobná webstránka http://www.pablox.net
Moja meteostanica http://www.teplomer.pablox.net

Dolfi
Power user
Power user
Príspevky: 11703
Dátum registrácie: 17 Aug 2008, 00:00
Bydlisko: Prešporok (BA)
Vek: 71

Re: Nabíjačka autobaterie

Príspevok od používateľa Dolfi » 19 Jan 2020, 12:14

To tu už bolo tiež vysvetľované a zdá sa to logické. Do nových aut idú baterky rovno z výroby a nikde sa "nezarážajú" po skladoch a podobne.
0
Druhotriedny nadriadený si nikdy nevyberie prvotriedneho ale treťotriedneho podriadeného.

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok