Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Ak hľadáte nejaký softvér do PC prípadne ak s ním máte nejaký problém.

Moderátori: psichac, Moderátori

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa Mego » 25 Jan 2017, 12:19

Treba kodiť PHP a žiaden net framework ti nebude treba :P

Ale inač akože súhlasím s tým, že novšie neznamená automaticky lepšie... zvlášť keď kóderi v mrkvosofte sú očividne platení od toho, že v robote "sú", nie že aj niečo robia... :butthead:

S Win 10 a Win 8 nemám žiadne dobre skúsenosti, to ako fakt. Kde som to otvoril, a je jedno, či to bola solárna kalkulačka, alebo NASA superpočítač, vždy a všade to bolo pomalé jak fras, lagovalo. Veď tieto dva wirusy majú problém s elementárnymi vecami, ako vyhľadávať súbory v nejakom rozumnom čase... nehovoriac o tom, že keď si človek ovorí nejakú modernú webstránku typu gymbeam, kde je veľa javascriptu, tak mu to laguje jak v roku 99... katastrofa.

Ja som mal XPčko do posledného dychu, fakt... ešte v roku 2014 som mal XP. Odvtedy 7. XP je očividne najmenší prúser zo všetkych wírusov a hneď za ním ide 7. Medzi najväčšie prúsery by som naopak zaradil Vistu, 8 a 10. Fakt... nič horšie pre PC neexistuje.
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa koenzim » 25 Jan 2017, 12:25

ce4aser - toto je dobrý vtip :D Ak si ja umelo zvyšujem počet príspevkov, tak čo je potom celá táto tvoja téma??? Celý problém z diskom sa dal popísať na 2 vety a nie celé litánie kde sa len sťažuješ aký je W10 zlý a Linux fajn. Nikto ťa do toho Win nenúti.

K téme disku - máš aj licenciu na iný Win- 7 alebo 8? Robí to aj pri nich? Napíš presný model disku, možno majú rovnaký problém viacerí s týmto modelom. Dobre ti radili ovládače - tie čo si nainštaluje Win sám sú často univerzálne. Skúšal si drivre priamo od výrobcu NB/PC/disku/MB. Všetko toto má vplyv. Daj viac info a poradíme ti. Nadávať na zlý, zlý Win ti nepomôže.
0

ce4aser
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 04 Apr 2014, 19:22

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa ce4aser » 25 Jan 2017, 12:34

koenzim konecne rozumny komentar a nie byt ironicky. tak to story som chcel hlavne kvoli pobaveniu, aby to nebolo len o jednej otazke. Mam Adata SP600. V disku nie je chyba. Ak to spravi treti krat tak pojdem nazad na linux aj tak som to chcel hlavne kvoli tomu ze som chcel nejakych par veci vyskusat a nemal som cas este na to lebo chodim do prace.

https://www.partitionwizard.com/partiti ... pdate.html
To je chyba, vydarena aktualizacia od MS, ktory sposobi vymazanie vsetkych particii.
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa Jerry19 » 25 Jan 2017, 12:43

Daj ten disk do kompu kde uz mas nejaky windows, daj spravcu ddiskov, daj ho znovu inicializovat tam, a nechaj instalator windowsu nech si sam vytvori particie na parazdny disk kde ziadne nie su. Potom by mali byt spravne zarovnane a vsetko by malo byt tak ako ma...

Potom este je otazne aky AHCI driver je pouzity a ci si windows nenataha nieco co netreba... Ale to by nemal. Defaultne windows pouziva svoj microsoft driver na AHCI... Ale moze sa stat ze stahne automaticky nejaky chipset driver alebo nieco a RAID/ahci driver je sucastou toho... Ale to sa da lahko pozriet aky ovladac sa pouziva na AHCI.

Napr. pomocou AS SSD benchmark sa da pozret co za driver sa pouziva a rovno aj benchmark spustit...


// Aha, takze tebe sa nestrati particia ale len pismeno pridelene k nej...
A staci potom to pismeno znovu priradit a uz je to OK ?
0

Používateľov profilový obrázok
rudko
Power user
Power user
Príspevky: 2340
Dátum registrácie: 28 Dec 2012, 08:33
Vek: 37

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa rudko » 25 Jan 2017, 12:59

ce4aser napísal:koenzim konecne rozumny komentar a nie byt ironicky. tak to story som chcel hlavne kvoli pobaveniu, aby to nebolo len o jednej otazke. Mam Adata SP600. V disku nie je chyba. Ak to spravi treti krat tak pojdem nazad na linux aj tak som to chcel hlavne kvoli tomu ze som chcel nejakych par veci vyskusat a nemal som cas este na to lebo chodim do prace.

https://www.partitionwizard.com/partiti ... pdate.html
To je chyba, vydarena aktualizacia od MS, ktory sposobi vymazanie vsetkych particii.
ja dam v stavku prave vajco ze ten disk je vadny. aj som sa chcel spytat na model, ale ked si vehementne tvrdil ze je v poriadku nechal som to tak. ako som pisal vyssie ze som mal tento problem s dvoma diskami tak oba boli adata. sice to boli msata modely, ale creva to ma rovnake. tiez som podozrieval win, ale po vymene disku za novy kus je uz rok pokoj
0
Drink coffee. Do stupid things faster with more energy...

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa Jerry19 » 25 Jan 2017, 13:07

Ja som mal Kingston SSDcka 2 a sused mal tiez a vsetky skoncili par tyzdnov po tom co skoncila zaruka a tak ze proste disk prestal aj BIOS detekovat... Ale predpokladam ze tie co sa predavaju teraz uz nemaju tento "problem"

Teraz mam intel SSD a nemam ziaden problem uz dlhsie... Tam je aj 5 rocna zaruka...

A este je aj taka moznost ze tato chyba ma nieco spolocne s nejakym zabezpecenim windowsu a na cracknutom windowse ti to bude chodit bez problemu...

A je dost dobre mozne aj to, ze tato chyba sa prejavuje len pri urcitych SSD diskoch ktore su niecim specificke...
0

ce4aser
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 04 Apr 2014, 19:22

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa ce4aser » 25 Jan 2017, 13:17

Rudko:
1: Ak by bol SSD vadny preco v linuxe nie su s diskom problemy ?
2: Ak by bol SSD vadny preco testy v live linuxe a cez adata ssd tool vo win dopadli bez chyb s 1/10 spotrebovanej zivnostnosti ?
3: Ak by bol zly ovladac na AHCI preco sa problem prejavi az po necelych 24 hodinach ?
4: Preco sa problem prejavy az po aktualizaciach ?
5: Preco pred rokom vo Win10 som nemal takyto problem ?

Kazdy dovod preco by to robi nesedi na kazdu tuto otazku, ale len na niektore. Bud mi nieco unika.
1: ked je nejaky HW zly je jedno aky SW tak je
2: ssd ma v sebe firmware, ktory si robi statistiky, rovnerme opotrebuvava bloky. preco tak nie nie je evidovana ziadna chyba.
3: ked neviem hovorit po madarsky tazko bude madar ako moja spojka s tretim clovekom. keby bol zly ahci ovladac uz pri instalacii by boli s tym problemy a nebolo zavisle na update.
4: toto je len postreh nikdy to nezblblo pred aktualizaciami
5: ms nema dovod od zakladu menit ovladat na svojich serverov ovladace. ked uz ma funkcny ovladac preco by ho mal mat zly o nejaku dobu. preco nachadzam na nete malo zmienky o tomto. bolo by to tym padom masove.

troska inak pojdeme na to tak odpovede na tieto otazky.
0

epto
Stály člen
Stály člen
Príspevky: 151
Dátum registrácie: 09 Nov 2012, 16:23
Bydlisko: Seňa

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa epto » 25 Jan 2017, 13:18

Zdravim,

Ja pouzivam taktiem Linux Mint na mojom PC. Hry na PC sa uz nehravam, ostalo mi to iba na pracu. V Linuxe vsetko funguje ako ma, nabieha rychlo aj po pol roku pouzivania (a skusania vseliakeho sw, hladanie nahrad za programy pre Win).
Avsak nakoniec som skoncil u dual-boot, kde ako druhy system mam W10Home.
V podstate z jedineho dovodu, ze vyrabat vacsiu prezentacie v LibreOffice je utrpenie (39 slidov, pomerne vela obrazkov). #x to padne ak dam ulozit ( a neulozi to). Nie je to take intuitivne ako PowerPoint. A kedze vysledny subor je prezentovany na systeme s Windowsom, nie vzdy bol vysledok na Win taky ako na Linuxe.
Cele to funguje na tomto: https://www.alza.sk/hp-260-g2-dm?dq=4488613 akurat zakupene BEZ windowsu a RAM rozsirena na 8GB.
Obidva systemy su 64bit.
Co sa tyka startu, Mint, je o par sekund rychlejsi, alr toto neriesim, je mi jedno ci sa spusti za 30 alebo 40 sekund.
Po starte Mint vuyziva 700MB z RAM (cize 4 by bolo postacovalo) a W10 zhltne 1.7GB.
Pri 8GB neriesim ani to, RAM je od toho aby sa pouzivala :), pri strihu videa na Linuxe si program zhltne tolko RAM, kolko potrebuje (rekord bol 5GB).
Pri beznej praci nepostrehnem rozdiel v rychlosti, akurat W10 castejsie pouziva HDD (chvilu nic nerobim a HDD sa uz rozbieha - zrejme indexuje alebo antivirak kontroluje).
Antivirak - kapitola sama o sebe, uz len on odcerpava cas procesora a systemove prostriedky (pod Win). Mint antivir nepotrebuje. Niekto moze oponivat, ze ani pod Win netreba antivir, ale, ak sa aj PC infikuje virusom 99,9% je napisana pre Win, pod Linuxom si ani neskrtnu.
Syn ma na NTB tiez W10 ale to len preto lebo v skole pouzivaju taky sw, co pod linuxom rozbehat nesiel. A povedzme si pravdu, deti travia vela casu hranim hier a na to je whodnejsi Win.

Dost som sa pobavil na tycho zabo-mysich vojnach, ze co je lepsie , ci Win alebo Linux. Nema zmysel sa hadat, kazdemu vyhovuje nieco ine. A niekomu startuje rychlejsie Win, niekomu Linux. No a? Sutazite o nieco? Tak naco sa hadat.
0

Mego
Pokročilý člen
Pokročilý člen
Príspevky: 771
Dátum registrácie: 07 Sep 2016, 12:07
Bydlisko: Svit
Vek: 31
Kontaktovať používateľa:

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa Mego » 25 Jan 2017, 13:23

Adata neni hodnoverná značka. V starej robote za rok a 3 mesiace môjho pôsobenia odišlo 16 takýchto SSDčiek... Všetko značky Adata
0
Som skôr fyzik ako elektrotechnik.

Nestihne ťa nijaké nešťastie
a k tvojmu stanu sa nepriblíži pohroma.
Lebo svojim anjelom dá príkaz o tebe,
aby ťa chránili na tvojich cestách.
Na rukách ťa budú niesť,
aby si si neuderil nohu o kameň

koenzim
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 76
Dátum registrácie: 17 Mar 2011, 00:00
Bydlisko: RK
Vek: 38

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa koenzim » 25 Jan 2017, 13:27

ce4aser > Windows si pri sťahovaní aktualizácií sťahuje aj aktualizované ovládače. To znamená, že pri inštalácii a po nej, systém môže bez problémov fungovať a po aktualizácii (kde si stiahne aj aktualizáciu AHCI ovládača) sa zosype. Práve preto som ti odporúčal nainštalovať si ovládače od výrobcu notebooku/základnej dosky, ktoré už Windows nebude prepisovať univerzálnymi ovládačmi (ktoré môžu v novšej verzii spôsobovať v určitej kombinácii problém - čo je myslím tvoj prípad).
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa Jerry19 » 25 Jan 2017, 13:30

Disky vo windowse funguju uplne inak ako v linuxe. Preto mi nepride vobec divne ked nieco v linuxe funguje a na windowse nie alebo aj naopak... Linux pristupuje k disku viacej priamo a nespolieha sa na nejaky firmware disku samotneho az tak... Windows naopak... Ked je firmware samotneho disku dobry a je to slusny disk od slusneho vyrobcu tak je to jedno, resp. prave to moze byt este vyhoda, ze sa pouziva nieco co samotny vyrobca nejak spravil, (nezatazuje sa CPU a system tym, ze sa ma starat o niektore veci a risi si to disk sam), lebo mal by prave on najlepsie vediet ako ten disk je vyrobeny a ako to treba...

A prave preto ze je to tak ako pisem su aj data recovery nastroje ako napr ddrescue a podobne na linuxe daleko pokrocilejsie a funguju lepsie ako tie na windowse...

Ale to nepovazujem za chybu windowsu...
0

ce4aser
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 04 Apr 2014, 19:22

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa ce4aser » 25 Jan 2017, 13:38

a.) pred poslednym vypnutym fukncneho stavu windowsu. som este raz zapal notebook a isiel pak som to vypal. cize system bol v podstate funkcny a neinstaloval dalsie aktualizacie.

b.) disk funguje rovnako, rovnako sa s nim komunikuje. Je ina adresarova struktura, inak casto sa s tym komunikuje. Ale sposob komunikacie s HW s diskom ostava rovnaky. To je ako keby si povedal ze v linuxe s HDD hovoris po madarsky a vo windowse anglicky :D
0

Jerry19
Zaslúžilý člen
Zaslúžilý člen
Príspevky: 1428
Dátum registrácie: 10 Júl 2007, 00:00

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa Jerry19 » 25 Jan 2017, 13:39

Neni to rovnake ani zdaleka a rozdiel neni len v suborovom systeme a v tom ako pristupuje system k disku. Rozdiel je aj v TRIMovani aj v syncovani atd... JE to uplne iny system a uplne inak to funguje...

Ked robis nejaku zachranu dat z poskodenych diskov tak casto krat si na windowse vobec nemas sancu ani skrtnut a na linuxe sa k tomu disku dostanes este nejak a aj z neho nieco vycitas...
0

ce4aser
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 04 Apr 2014, 19:22

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa ce4aser » 25 Jan 2017, 13:59

Rovanky typ komunikacie. To mas ako http protokol protokol mas rovnaky a ci je tam php, perl, asp nic sa nemeni ze ten protokol je rovnaku. Ano suborovy typ particie je iny ale instrukcnu sadu komunikacie s diskom mas tu istu. A je standartizovana.

-- Spojený príspevok 25 Jan 2017, 14:02 --

Takze si nemozem mylit datovu strukturu s komunikaciou disku.
0

Používateľov profilový obrázok
Drakoush
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 10964
Dátum registrácie: 07 Feb 2012, 23:22
Bydlisko: Nitra
Vek: 28
Kontaktovať používateľa:

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa Drakoush » 25 Jan 2017, 16:47

ce4aser napísal:Vyše roka som mal nainštalovaný Linux Mint...
Pozri, si slobodný človek v slobodnej zemi, tak si tam nainštaluj LINUX MINT a máš vystarané. Nikto Ťa nenútil inštalovať widly. Ja s nimi problém nemám, síce to nie je macOS, ale účel to splní, nič mi neláguje, nič mi nepadá, nič nie je pomalé.
0
Odkupujem zaujímavé meracie prístroje. Ponuky mailom alebo SS.

ce4aser
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 04 Apr 2014, 19:22

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa ce4aser » 25 Jan 2017, 17:15

Tak chcem na nom nieco potestovat co na wine nerozeham v linuxe a potom pojde linux tak ci tak nazad. Preto som tvoril toto vlakno aby sa to vyriesilo.
0

Používateľov profilový obrázok
5ko
Power user
Power user
Príspevky: 10166
Dátum registrácie: 18 Feb 2010, 00:00
Vek: 68

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa 5ko » 25 Jan 2017, 20:01

Možno blbá laická poznámka....
zaujíma ma ,čo urobia jednotlivé operačné systémy Win-Lin, nainštalované na rovnakých mašinách čo sa týka HW ,ak ich po nainštalovaní odpojíme od siete,aby si nemohli naťahovať nechcené aktualizácie a potom ,po čase porovnávať ich funkčnosť na rovnakých programoch. :wink:
Prípadne potom po čase ich znovu pripojiť a sledovať, čo a kolko aktualizácií si ktorá natiahne a či to malo nejaký zmysel pre lepšiu funkčnosť systému./neviem, či linux naťahuje niečo sám, alebo len to čo mu povolíme../
0
Lenivosť je matka pokroku.Lenivý človek rozmýšla,ako by si robotu uľahčil a tak niečo vynájde.
Ku každému čínskemu výrobku by mali pribaliť jedného číňana, aby som ho mohol nakopať do ....,ked sa to pokazí.

gebri
Okoloidúci
Okoloidúci
Príspevky: 13
Dátum registrácie: 19 Aug 2014, 19:25

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa gebri » 25 Jan 2017, 21:40

Problém môže byť v aktualizovanom ovládači disku, ako ste tu už spomenuli.
Kús už pri inštalácii zvoliť najnovší ovládač od výrobcu (pred výberom partície pre inšaláciu je na to tlačitko, alebo kl.skratka F6).
Dobré by bolo pred inštaláciou cez livecd s fdisk vymazať všetky partície, nech si inštalátor urobí vlastné.
Škoda že si po tom 'zmiznutí partícií' nepozrel na ten disk cez linuxovy fdisk, že čo tam vlastne je.
0

ce4aser
Nový člen
Nový člen
Príspevky: 70
Dátum registrácie: 04 Apr 2014, 19:22

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa ce4aser » 25 Jan 2017, 22:50

gebri napísal:Problém môže byť v aktualizovanom ovládači disku, ako ste tu už spomenuli.
Kús už pri inštalácii zvoliť najnovší ovládač od výrobcu (pred výberom partície pre inšaláciu je na to tlačitko, alebo kl.skratka F6).
Dobré by bolo pred inštaláciou cez livecd s fdisk vymazať všetky partície, nech si inštalátor urobí vlastné.
Škoda že si po tom 'zmiznutí partícií' nepozrel na ten disk cez linuxovy fdisk, že čo tam vlastne je.
zajtra bude tomu 24 hodin tak uvidime :D ked to spravi tak sa na to mrknem aj z live linuxu pre porovnanie a s tym F6 taky vyskusam. Pozeram som aktivitu siete. Samotny windows nestahuje nic momentalne, je mozne uz ma v sebe vsetky aktualizacie.

gebri este jedna vec mozno bude vediet, ktore by sa mi aj celkom sikla. aplikaciu na windows ale aj na nahradu na linux, ktora by monitorovala intenetove pripojenie nie globalne ale po samotnych aplikaciach a robila by zaznam kde vsade ta aplikacia isla, akym protokolom, kolko preniesla dat smerom dnu aj von, pripadne by mohla obsahovat aj manazovanie ako blokovanie na urcitu adresu (ip) alebo globalne internet len pre danu aplikaciu. Aby som povedzme trepnem VLC player zakazal pristup ku vonkajsiemu svetu ale ostatnym by sa dokazali dostat.
0

Používateľov profilový obrázok
hpeter
Ultimate člen
Ultimate člen
Príspevky: 1782
Dátum registrácie: 16 Jún 2013, 10:32
Vek: 40

Re: Windows 10 a jeho stupidita [Príbeh & Otázka]

Príspevok od používateľa hpeter » 25 Jan 2017, 23:24

Jerry19 napísal: Teraz mam intel SSD a nemam ziaden problem uz dlhsie... Tam je aj 5 rocna zaruka...
Nedavno som riesil w7pro fujitsu laptop, intel ssd zdochol
0

Napísať odpoveď
  • Podobné témy
    Odpovedí
    Zobrazení
    Posledný príspevok